Fremvisning
Book en fremvisning

Søren Møllers Gade 2, ST. 88900 Randers C

Ejerlejlighed

3/2 rum
98 m²
A2010
2.595.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
89106162
Boligareal
98 m²
Rum/værelser
3/2
Antal etager
1
Byggeår
1901
Ombygget
2019
Energimærke
A2010
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Ja
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
3.095 kr.
Pris/m²
26.480 kr.
Pris
2.595.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
130.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
14.177 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
11.313 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
13,9
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.637 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.081 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.104 kr./md.
Antal folkeskoler
19
Gns. klassekvotient
20,9

Historisk elegance i hjertet af Randers

Velkommen til Søren Møllers Gade 2 – en bolig med en helt særlig historie og atmosfære. Den tidligere skolebygning danner rammen om denne eksklusive lejlighed, hvor arkitektonisk charme og moderne komfort går op i en højere enhed. Allerede ved ankomsten fornemmer man ejendommens unikke karakter, og de smukke originale detaljer skaber en stemning, der er svær at finde andre steder.

Lejligheden fremstår gennemført med stilrene materialevalg og elegante løsninger. Det smukke sildebensgulv binder boligen flot sammen og tilfører varme og eksklusivitet til indretningen.

Planløsningen byder på en indbydende entré, et rummeligt badeværelse, et stort soveværelse samt et ekstra værelse, der oplagt kan anvendes som gæsteværelse eller hjemmekontor.

Boligens naturlige samlingspunkt er det imponerende køkken-alrum, hvor lys, luft og æstetik mødes i perfekte rammer til både hverdagsliv og gæstebesøg. Herfra er der direkte udgang til den store sydvendte altan, som inviterer til lange sommeraftener og afslappende stunder i solen.

En af lejlighedens mest markante kvaliteter er den ekstraordinære loftshøjde, der giver en fantastisk rumfornemmelse og lader dagslyset strømme elegant gennem boligen. Sammen med ejendommens historiske detaljer skabes her en boligoplevelse ud over det sædvanlige.