Svendsgårdvej 2, Fabjerg7620 Lemvig

Villa

6/6 rum
196 m²
A2010

Fakta om boligen

Sagsnr.
71106648
Boligareal
196 m²
Vægtet areal
275 m²
Rum/værelser
6/6
Grundareal
15.000 m²
Antal etager
2
Byggeår
1913
Ombygget
1996
Energimærke
A2010
Liggetid
185 dage

Økonomi

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,7 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.970 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.141 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.395 kr./md.
Antal folkeskoler
6
Gns. klassekvotient
17,2

Velholdt og opdateret landejendom med solceller og varmepumpe

Halvanden kilometer vest for Fabjerg møder I denne velholdte landejendom, som egner sig fortrinligt til familien med behov for lidt mere plads end gennemsnittet. Stuehuset fremstår i flot stand efter en større ombygning i 1996, og sidenhen er en del af inventaret moderniseret. Energivenlige opgraderinger som solceller og luft-til-vand varmepumpe er også kommet til, og ikke mindst får I en stor grund på 4.500 m² foruden over 200 m² i udhuset.

En lang, grusbelagt indkørsel leder ind til gårdspladsen, hvor stuehuset og udhuslængen ligger samlet. I har direkte forbindelse fra bryggerset til de mange bonuskva­drat­me­ter, som kan udnyttes til mange formål, og garagen har for eksempel både en almindelig og en høj port. Derudover får I virkelig gode betingelser for værksted, hobbyrum og ekstra opbevaring, mens den skønne udestue i syd sørger for en hyggelig ramme til over­gangs­må­ne­der­ne.

Det er heller ikke fordi, der mangler plads i stuehuset, som råder over 196 m². Ejendommen har en solid og velholdt fremtoning, og tag samt vinduer blev skiftet i forbindelse med ombygningen. Man føjede desuden et stort, sydvendt vinduesparti til de to etager, så boligens to stuer begge har glæde af en fin udsigt over markerne.

I får tre værelser, men der er plads at tage af, hvis I har brug for flere. På førstesalen ligger et toilet, mens boligens badeværelse fra 2008 er placeret i stueplan. Her finder I også et stort køkken-alrum med HTH-køkken fra 2012 – et stilrent indslag med hvide, grebsfri elementer og fin bordplade. Opholdsrummet har endda luft-til-luft varmepumpe, så opvarmningen af huset er så billig og energivenlig som muligt.

På sydsiden af ejendommen er der anlagt en betragtelig fliseterrasse, og den store have giver en idyllisk stemning med høje træer og en lille sø. I har langt til naboerne, og alligevel skal I blot se mod Fabjerg for de nærmeste fornødenheder som Udefriskolen, pas­nings­mu­lig­he­der og en lokal køb­mands­for­ret­ning. Omvendt tager det kun fem-seks minutter at køre til Lemvig.

Kontakt os på 96 63 40 00 for at høre mere ved en fremvisning.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken