Blandet ejendom fra EDC

Skagensvej 76

9982 Ålbæk

499.000 kr.

Projektejendom - 180 m²
Solgt

Pro­jek­t­mu­lig­hed i eftertragtede Ålbæk

• Oplagt pro­jek­t­mu­lig­hed
• Fin bolig på 114 m²
• God in­ve­ste­rings­ca­se, med god lejeindtægt fra Danske Stenhuggerier
• Ejendom med flere an­ven­del­ses­mu­lig­he­der
• Grunden er opdelt i to matrikler, begge med adresse på Skagensvej 76

Ejendommen anses som en særdeles spændende projektejendom, der rummer mange muligheder for køber. Ejendommen består i dag af 2 matrikler, hvoraf begge er udlejet til Danske Stenhuggerier.

Matriklen foran huset anvendes i dag til udstilling af gravsten.

Hovedhuset er opført i 1933 og har et bebygget areal på 78 m² – og et samlet boligareal på 114 m². Ejendommen er opdelt i 2 lejligheder, med lejlighed i stueplan på 75 m² og en lejlighed på 1 sal på 39 m².

Ydervæggene fremstår i røde mursten og med gule mursten på gesims samt omkring vinduerne. Der er rødt tegltag på ejendommen. I stueplan er der nyere vinduer og på 1. sal står vinduer for udskiftning.

Ejendommen har i stueplan er rigtig god planløsning med entré, der dels giver adgang til toilet/bad tilhørende 1. salen, dels trappeopgang til 1. salen. Derudover er der ligeledes adgang til stu­e­lej­lig­he­dens køkken, hvorfra der er videre adgang til stor stue. Fra stuen kan man komme frem til stueetagens soveværelse og herfra til stort badeværelse. 1. sal er indrettet med repos, hvorfra der er adgang til køkken, stue og soveværelse.

Ejendommen bærer præg af, at den har været ubeboet i en periode og trænger til renovering, således ejendommen igen bringes ajour og klar til beboelse.

Derudover er der opført en bygning på 66 m², som indeholder værksted/kontor til Danske Stenhuggerier. Denne bygning er opført i rødmalet træ og med tagpap på taget.

Der er her tale om en arkitektonisk flot og velbeliggende ejendom med stor synlighed. Ejendommen kan fortsat benyttes som er­hverv­s­ud­lej­ning, men samtidigt er der også alternative an­ven­del­ses­mu­lig­he­der efter aftale med nuværende erhvervslejer.

Faciliteter

Interiør

  • Loftshøjde (0)

Exteriør

  • P-kælder (0 stk)
  • P-Pladser (0 stk)
  • Facadelængde (0 m)

Teknik

  • Indlagt el, sikret med 0A (ampere)

Afstand til

  • Ålbæk st782 m
  • Ørnereservatet (Skagensvej / Hjørring Kommune)7,5 km
  • Hir­ts­hals­mo­tor­vej­en26,9 km