Hotel og Restaurant fra EDC

Møllehusvej 1, KLD

4000 Roskilde

950.000 kr.

Investering - 214 m²
Solgt

Kælderlokale på 214 m² udlejet til Riddlehouse

• In­ve­ste­rings­ejen­dom med kælderareal på 214 m2
• Funktionelle lokaler med de­tail­an­ven­del­se
• Bynær placering i Roskilde
• Nær god infrastruktur - såsom Hol­bæk­mo­tor­vej­en og Roskilde St.
• Adresse med gode adgangsforhold

Kæl­der­lo­ka­ler­ne i Roskilde, som er indrettet som escaperoom, er en spændende oplevelse for besøgende. Lokalerne er fremlejet til Riddlehouse af anden lejer. Lokalerne er designet som tema-baserede rum med forskellige gåder, udfordringer og puslespil, der skal løses for at kunne undslippe rummet.

Lokalerne udgør samlet 214 m² og er opdelt i flere disponible rum i varierende størrelser og er dermed velegnet til virksomheder, der har brug for flere individuelle rum i stedet for et stort åbent rum f.eks. til anvendelse af kontorer, opbevaringsrum elller som her - escaperooms.

Kæl­der­lo­ka­ler­ne er beliggende centralt i Roskilde, hvilket gør dem let tilgængelige for besøgende. Roskilde Station ligger ca. 10-15 min. gang derfra ligesom Hol­bæk­mo­tor­vej­en, som kan nås på under 5 minutter.

Escaperoom er ofte populære blandt både lokale og turister og er en sjov og udfordrende aktivitet for grupper af venner, familier eller kollegaer.

Faciliteter

Interiør

  • Bad og omklædning

Teknik

  • Vinduestype Termo

Nøgletal

Adresse
Møllehusvej 1, KLD
Sagsnr.
403600087
Ejendomstype
Hotel og Restaurant
Handelstype
Investering
Pris
950.000 kr.
Afkast
8,00 %
Etageareal
214 m²

Arealer

Erhvervsareal
214 m²
Etageareal
214 m²

Økonomi

Pris
950.000 kr.
Pris/m²
4.439 kr.
Lejefaktor
9.59
Lejeindtægt
99.108 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
463 kr.
Årlige driftsudgifter
26.416 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
123 kr.
Afkast
8,00 %
Af­skriv­nings­be­ret­ti­get
Nej
Moms­re­gi­stre­ret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Byggeår / Ombygget
1969
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
B