Nyt hjemmeværnscenter på vej: Forsvaret overtager kontordomicil på Esbjerg Havn
Et centralt beliggende kontordomicil på Esbjerg Havn er netop solgt. Køber af ejendommen er Forsvaret, der har planer om at etablere et nyt, moderne og funktionelt Hjemmeværnscenter til gavn for både Forsvaret, Politi og Beredskab. EDC Erhverv Poul Erik Bech Esbjerg har formidlet salget af det kommende Hjemmeværnscenter, der rummer 1.425 m².
- Esbjerg
- Kontor
- Forsvaret
Kontoret skal skabe værdi: Virksomheder investerer i bæredygtighed, fleksibilitet og design
Generationsskifte, nye arbejdsmønstre og skærpede krav fra offentlige myndigheder betyder, at nutidens kontorer ikke længere kun handler om m², pris og placering. Både globalt og nationalt er virksomhederne villige til at investere i fleksibilitet, bæredygtighed, digitale løsninger og design, da det kan tiltrække de bedste talenter, fremme videndeling og sænke de faste omkostninger. Det beretter en af verdens største ejendomsmæglervirksomheder, Jones Lang LaSalle (JLL) og EDC Poul Erik Bech.
- Kontor Fokus
- JLL
Smag på succesen: Hoteller bruger mad og forkælelse til at skille sig ud
I takt med at luksusturisme bliver mere oplevelsesdrevet, vokser betydningen af madscenen som konkurrenceparameter. En ny rapport fra en af verdens allerstørste ejendomsmæglervirksomheder JLL viser, hvordan internationale hoteller opnår markant højere belægning og indtjening ved at integrere restauranter med kendte kokke og prisvindende køkkener. Samme tendens gør sig også gældende for hotelbranchen i Danmark.
- Hotel
- Gastronomi
- JLL