Udlejning af 107 moderne boliger i Søagerhusene i Smørum starter
Snart får Smørum 107 nye boliger på Råbrovej 20, hvor Søagerskolen tidligere lå. Søagerhusene er opført med respekt for områdets historie, og bl.a. bliver skolens gamle gymnastiksal bevaret som aktivt samlingspunkt for beboerne. Ambitionen er at hæve overliggeren for nybyggeri med arkitektur og materialer i høj kvalitet. Udlejningen starter op den 6. april, og de første beboere forventes at flytte ind 1. august 2026. EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at stå for udlejningen.
- Projekt
Eduplay har vokseværk: Flytter til nyt Odense-domicil med stor indendørs legeplads
En odenseansk virksomhed Eduplay flytter sit domicil fra Cikorievej til Rolundvej, hvor de mere end fordobler antallet af m². Den nye adresse vil rumme kontor, lager, produktion, snedkeri og et 1.000 m² showroom med indendørs legeplads til glæde for skoler, institutioner, patientforeninger og sportsklubber. De forventer at slå dørene op til åbningsfest i september 2026. EDC Erhverv Poul Erik Fyn har formidlet udlejningen på vegne af et søskendepar fra Odense, som har flere ejendomme til salg og leje i området.
- Kontor
- Odense
Ikoniske Hotel Royal i Aarhus sat til salg for knap en halv mia. kr.
Et af Danmarks mest ikoniske hoteller, Hotel Royal i Aarhus, er netop sat til salg for knap en halv mia. kr. Det historiske hotel, der ligger centralt ved Store Torv tæt på Domkirken og Aarhus Teater, har i næsten to århundreder været et markant vartegn i byen og er en vigtig del af Smilets by hotel- og kulturliv. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus skal formidle salget af det historiske hotel, der for få år siden fik et markant løft og nu kategoriseres som et luksushotel.
- Hotel
- Aarhus
- Investering