Ejen­dom­s­kon­cern køber velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i offentligt udbud i Aalborg

EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af en yderst velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i Aalborg i et offentligt udbud. Køber er en lokal, familieejet ejen­dom­s­kon­cern Stella5, som nu har navngivet er­hverv­se­jen­dom­men Brohuset, da den er placeret ved første række ned til vandet lige ved gang- og cykelbroen: Kulturbroen. An­ven­del­ses­mu­lig­he­der­ne er mange, men kommende lejere kommer til at afgøre, om det bliver et luksus­kon­tor­hus, sundhedscenter, fitnesscenter eller måske en kombination.

  • Investering
  • Aalborg
Læs artikel

Fremgang i antallet af transaktioner i 1. kvartal, men volumen halter efter

Nye tal fra Er­hvervs­mæg­ler­nes Branchedata viser, at transak­tions­vo­lu­men for 1. kvartal 2026 lander på 9,3 mia. kr. Det svarer til 66% af niveauet i samme periode sidste år, men ses der nærmere på tallene, peger udviklingen i en mere positiv retning. Antallet af transaktioner er steget med 11% i forhold til 1. kvartal sidste år. Det indikerer, at der godt gang i markedet på de små og mellemstore sager, mens de store transaktioner lader vente på sig.

  • Branchedata
  • Transaktionsvolumen
Læs artikel

Færre tomme detaillokaler: Flere danskere åbner egen butik eller café

Nye tal fra Ejendomstorvet.dk viser færre “til leje”-skilte på detaillokaler på danske handelsstrøg. Danskere kaster sig ud som selvstændige, og udviklingen kan fortsætte i takt med stigende købekraft, et stabilt lejeniveau og øget fleksibilitet hos udlejerne. EDC Erhverv Poul Erik Bech genkender de positive tendenser på detailmarkedet, og har bl.a. i Aarhus og Aalborg formidlet både mindre og større ud­lej­nings­sa­ger til veletablerede detailbrands og helt nyudklækkede iværksættere.

  • Aarhus
  • Aalborg
  • Detail
Læs artikel