Fremvisning
Book en fremvisning

Roskildevej 42B2000 Frederiksberg

Blandet ejendom

Investering
401 m²
E
13.350.000 kr.

Adresse
Roskildevej 42B
Sagsnr.
181014806
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
13.350.000 kr.
Afkast
3,39 %
Etageareal
401 m²
Kælder
95 m²

Arealer

Grundareal
352 m²
Bebygget
167 m²
Boligareal
257 m²
Erhvervsareal
144 m²
Etageareal
401 m²
Kælder
95 m²

Nøgletal

Pris
13.350.000 kr.
Pris/m²
33.292 kr.
Lejefaktor
22.68
Lejeindtægt
588.750 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.468 kr.
Årlige driftsudgifter
140.969 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
352 kr.
Afkast
3,39 %

Byggeår / Ombygget
1889

Termo

Ejendom med kombineret bolig og erhverv – med pænt ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le

• Småhus med ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le ved renovering og optimering af den eksisterende boligmasse og evt. konvertering af erhverv i baghus til beboelse med fri le­je­fast­sæt­tel­se
• Velholdt hovedbygning med nyere tag, vinduer og løbende renoverede boliger
• Tre boliglejemål af 75-95 m², med mulighed for optimering af lejen –2. sal fraflytter på sigt
• Stuen i hovedbygningen er konverteret fra erhverv til bolig, dermed fri hus­le­je­fast­sæt­tel­se (resterende det lejedes værdi i hovedbygning)
• Baghus på 2 etager, med to stabile erhvervslejere fordelt på i alt 144 m² -evt. mulighed for konvertering til beboelse på sigt

Ejendommen er beliggende centralt på Roskildevej 42B i Frederiksberg på en grund på i alt 352 m². Ejendommen består af to bygninger: en markant hovedbygning ud mod Roskildevej med et samlet boligareal på 257 m² (tidligere korkfabrik) samt et baghus med et er­hvervs­a­re­al­på144 m².

Hovedbygningen er opført i tre etager med tilhørende kælder og fremstår i en generelt god stand, både ind-og udvendigt. Ejendommens ejer har løbende foretaget væsentlige renoveringer, herunder udskiftning af tag til Decra ståltag, nye vinduer samt modernisering af boliger i forbindelse med genudlejning.