Fremvisning
Book en fremvisning

Almindingensvej 313751 Østermarie

Blandet ejendom

Igangværende virksomhed
461 m²
D
3.500.000 kr.

Adresse
Almindingensvej 31
Sagsnr.
37200115
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Igangværende virksomhed
Pris
3.500.000 kr.
Etageareal
461 m²

Arealer

Grundareal
4.110 m²
Bebygget
421 m²
Boligareal
127 m²
Erhvervsareal
334 m²
Etageareal
461 m²

Nøgletal

Pris
3.500.000 kr.
Pris/m²
7.592 kr.
Ejendomsskatter
9.074 kr.
Grundskyld
1.369 kr.
Renovation m.v.
4.949 kr.
Forsikringspræmie
17.422 kr.
Vurderingsår
2020
Ejendomsværdi
1.750.000 kr.
Grundværdi
67.600 kr.

Ejendommen

Antal etager
2
Byggeår / Ombygget
1908 / 1975
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D

Faciliteter

Parkering
0

”Fru Petersens Café” - den på Bornholm kendte og velbesøgte café / restaurant med privat beboelse.

Ejendommen / virksomheden er beliggende i en smuk ældre (tidligere skolebygning) i pæne landlige omgivelser mellem Østermarie by og Danmarks 3. største skov Almindingen.

Ejendommen er en spændende og velholdt ældre (tidligere skolebygning fra år 1908) der er opført med pudsede facader, sprossevinduer, tegltag m.m. – sidebygning med udhus, garage m.m. er opført i samme materialevalg der arkitektonisk passer til hovedbygningen.

På ejendommen forefindes bl.a.:
- Særdeles gode p-pladsforhold til besøgende gæster
- En virkelig hyggelig gammel have med smuk ældre beplantning, græsplæne – en have som anvendes med borde og stole i som­mer­må­ne­der­ne af de besøgende gæster.

Fremvisning kun efter aftale med ejen­doms­mæg­ler­fir­ma­et EDC BornholmerBo.

Fru Petersens Café – beskrives på virksomhedens egen hjemmeside: www.fru­pe­ter­sensca­fe.dk som følger:

Velkommen til Fru Petersens Café
En hyggelig café i hjertet af Bornholm
Vores café har karakter af et hyggeligt privat hjem, indrettet med en skøn blanding af nyt og gammelt, der giver caféen en unik atmosfære.