Fremvisning
Book en fremvisning

Jernbanegade 104660 Store Heddinge

Blandet ejendom

Investering
680 m²
E
5.995.000 kr.

Adresse
Jernbanegade 10
Sagsnr.
469007457
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
5.995.000 kr.
Afkast
8,30 %
Etageareal
680 m²

Arealer

Grundareal
934 m²
Bebygget
410 m²
Erhvervsareal
153 m²
Etageareal
680 m²

Nøgletal

Pris
5.995.000 kr.
Pris/m²
8.816 kr.
Lejefaktor
10.05
Lejeindtægt
596.500 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
877 kr.
Årlige driftsudgifter
98.957 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
146 kr.
Afkast
8,30 %

1
Byggeår / Ombygget
1879 / 1991

Termo

Historisk byejendom i hjertet af Store Heddinge

• Særpræget ejendom midt i Store Heddinge tæt på indkøb, station og byens tilbud
• Oprindeligt opført som sta­tions­byg­ning i 1879 – med klassisk arkitektonisk udtryk
• Ejendommen er opført af arkitekten bag Københavns Hovedbanegård – Arkitekt Heinrich Wenck
• Oplagt til boligudlejning
• Solid rød mur­sten­se­jen­dom
• Kan overtages tom eller udlejet

Jernbanegade 10 i Store Heddinge udbydes som investerings- og brugerejendom. Ejendommen kan overtages helt tom, hvorfor det er oplagt at gøre ejendommen til en ud­lej­nings­e­jen­dom hvor man får lejlighed til at sætte sit eget præg, finde gode lejere mv. Ligeledes kan ejendommen overtages til egen anvendelse.

Ejendommen er den historiske sta­tions­byg­ning i Store Heddinge, som nu overvejende er konverteret til beboelse. Ejendommen er oprindeligt fra 1879 og opført i solide røde mursten. Ejendommen er senere ombygget i 1991. Ejendommen fremstår arkitektonisk flot og gemmer på mange års kulturhistorie.

I dag anvendes ejendommen til botilbud som anvender hele ejendommen. Mulighederne er mange for den fremtidige anvendelse. Ejendommen er for nuværende registreret med 482 kvadratmeter beboelse og 198 kvadratmeter erhverv. Af prospektet fremgår en anslået ren­ta­bi­li­tets­be­reg­ning.