Fremvisning
Book en fremvisning

Naffet 14-14C6100 Haderslev

Blandet ejendom

Investering
761 m²
5.200.000 kr.

Adresse
Naffet 14-14C
Sagsnr.
620510091
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
5.200.000 kr.
Afkast
6,28 %
Etageareal
761 m²
Kælder
138 m²

Arealer

Grundareal
1.392 m²
Bebygget
398 m²
Boligareal
528 m²
Erhvervsareal
233 m²
Etageareal
761 m²
Kælder
138 m²

Nøgletal

Pris
5.200.000 kr.
Pris/m²
6.833 kr.
Lejefaktor
11.08
Lejeindtægt
469.259 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
616 kr.
Årlige driftsudgifter
150.627 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
198 kr.
Afkast
6,28 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Ja

Ejendommen

Antal etager
3
Byggeår / Ombygget
1800

Præmieret ejendom med lejereserve

På Naffet 14 i Haderslev midtby ligger denne fredede og unikke ejendom. Ejendommen er for år tilbage præmieret for den fine restaurering.

Ejendommen består af flere bygninger med i alt 8 boliglejemål og et enkelt er­hvervs­le­je­mål i bagbygningen. Lejligheder er fra 38 m² og op til 100 m². Flere af lejlighederne er nyrenoverede. Der er ingen tomgang i ejendommen, alt er udlejet. Er­hvervs­le­je­må­let er udlejet til Sct. Georg, som er en forening i relation til spejderlivet. Ejendommen indeholder en række charmerende detaljer og generelt er der anvendt gode materialer over alt.

Saldo på GI udgør henholdsvis -6,5 mio. kr. og -51.000 kr.

• Unik ejendom
• Velbeliggende ned til Haderslev Dam
• Præmieret restaurering
• Stor negativ saldo på GI
• Lejepotentiale
• Fredet ejendom

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken