Fremvisning
Book en fremvisning

Torvet 136100 Haderslev

Blandet ejendom

Investering
393 m²
5.800.000 kr.

Adresse
Torvet 13
Sagsnr.
620510470
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
5.800.000 kr.
Afkast
8,59 %
Etageareal
393 m²
Kælder
119 m²

Arealer

Grundareal
227 m²
Bebygget
163 m²
Boligareal
308 m²
Erhvervsareal
152 m²
Etageareal
393 m²
Kælder
119 m²

Nøgletal

Pris
5.800.000 kr.
Pris/m²
14.758 kr.
Lejefaktor
11.12
Lejeindtægt
521.580 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.327 kr.
Årlige driftsudgifter
64.750 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
165 kr.
Afkast
8,59 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1633 / 1995
Omfattet af energimærke
Nej

Torvet 13 – En enestående in­ve­ste­rings­mu­lig­hed i hjertet af Haderslev

• Yderst sjældent udbudt ejendom, sidst handlet i 1991.
• En af Haderslevs bedste beliggenheder
• Mulighed for at konventere til nye lejligheder

Torvet 13 byder på en af Haderslevs absolut bedste beliggenheder, placeret direkte på det stemningsfulde torv i byens centrum.

I stueplan finder man det populære Pizzeria Firenze, som gennem årene har cementeret sig som en velkendt og velbesøgt restaurant. Med adgang til udeservering og en stærk til­ste­de­væ­rel­se i bylivet sikrer er­hvervs­le­je­må­let en stabil og attraktiv indtægt. Firenze har fra overtagelsen minimum en 5-årig lejekontrakt på erhvervsdelen, hvilket giver køber en sikker og forudsigelig indtægt.

Ejendommens øvre etager rummer i dag fem lejligheder, som alle benyttes af Firenze enten som per­so­na­le­bo­li­ger eller kon­tor­fa­ci­li­te­ter. Ved overtagelse får køber mulighed for at overtage disse etager uden lejere, hvilket åbner op for en unik chance for renovering eller sammenlægning af lejlighederne. Det giver mulighed for at skabe nogle af Haderslevs mest eksklusive og bedst beliggende boliger med udsigt over det charmerende torv.

Med sin attraktive placering, stabil erhvervslejer og ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le i de øvre etager er Torvet 13 en sjælden in­ve­ste­rings­mu­lig­hed, der kombinerer sikker drift med mulighed for