Fremvisning
Book en fremvisning

Borgmester Finks Gade 56200 Aabenraa

Blandet ejendom

Brugerejendom
995 m²
D
7.900.000 kr.

Adresse
Borgmester Finks Gade 5
Sagsnr.
620510736
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Brugerejendom
Pris
7.900.000 kr.
Etageareal
995 m²
Kælder
208 m²

Arealer

Grundareal
1.708 m²
Bebygget
629 m²
Erhvervsareal
995 m²
Etageareal
995 m²
Kælder
208 m²

Nøgletal

Pris
7.900.000 kr.
Pris/m²
7.940 kr.
Grundskyld
23.243 kr.
Vurderingsår
2019
Ejendomsværdi
7.350.000 kr.
Grundværdi
1.229.800 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1983 / 1998

Ja

Eksklusiv er­hverv­se­jen­dom med markant arkitektur og mange an­ven­del­ses­mu­lig­he­der

• Markant og arkitektonisk ejendom med japansk inspireret design
• Ekstraordinær høj stand med gennemførte detaljer og eksklusivt materialevalg
• Central beliggenhed i Aabenraa med kort afstand til byens faciliteter
• Fleksible an­ven­del­ses­mu­lig­he­der, herunder kontordomicil, hotel, kon­fe­ren­cecen­ter eller bolig
• Velfungerende indretning med kontorer, værelser, fælles opholdsrum og fit­nes­sfa­ci­li­te­ter

Centralt i Aabenraa udbydes denne helt særlige og arkitektonisk markante ejendom, som fremstår i ekstraordinær stand og med et de­tal­je­rings­ni­veau langt ud over det sædvanlige. Ejendommen er opført med tydelig inspiration fra japansk arkitektur og i gode materialer.

Ejendommen rummer i dag en gennemtænkt og funktionel indretning med kontorer, værelser, fælles opholdsrum, møde- og kon­fe­ren­ce­fa­ci­li­te­ter samt fitnesscenter. Planløsningen understøtter både effektiv daglig drift og repræsentative rammer, hvilket gør ejendommen særdeles velegnet som domicil for en ny bruger, der ønsker at flytte direkte ind uden behov for større tilpasninger.

An­ven­del­ses­mu­lig­he­der­ne er mange og fleksible. Ejendommen egner sig oplagt til kontordomicil, hotel- eller kon­fe­ren­cecen­ter, undervisnings- eller kur­sus­virk­som­hed og vil ligeledes kunne ombygges til bolig formål. Denne alsidighed gør ejendommen attraktiv for både brugere og udviklere med blik for potentiale.