Fremvisning
Book en fremvisning

Østergade 24A-D6500 Vojens

Blandet ejendom

Investering
531 m²
D
2.875.000 kr.

Adresse
Østergade 24A-D
Sagsnr.
620510249
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
2.875.000 kr.
Afkast
9,09 %
Etageareal
531 m²
Kælder
45 m²

Arealer

Grundareal
657 m²
Bebygget
276 m²
Boligareal
320 m²
Erhvervsareal
211 m²
Etageareal
531 m²
Kælder
45 m²

Nøgletal

Pris
2.875.000 kr.
Pris/m²
5.414 kr.
Lejefaktor
8.46
Lejeindtægt
339.635 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
639 kr.
Årlige driftsudgifter
78.724 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
148 kr.
Afkast
9,09 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1951 / 1994

Velholdt blandet ejendom i Vojens by

Ejendommen er opdelt i 4 lejligheder, samt et større er­hvervs­le­je­mål. Beregningen er foretaget med fordelingen mellem boliglejemål til et afkast på 6,5 %, og erhvervs lejemålet til et afkast på 8,4 %.

Ejendommen er beliggende meget central i Vojens, og meget tæt på togstationen, hvilket gennem tiden har kunne ses i at flere lejemål har været udlejet til pendlere. I dag er 2 lejemål udlejet til pendlere, som bruger lejligheder som pendlerbolig.

Forrest i ejendom er Salon Hänel, som har ligget på adressen siden 1972. I 2019 er salonen overtaget af 2 tidligere ansatte, som begge har hjemme i Vojens. Salonen fremstår meget nydelig og veldisponeret.

Er­hvervs­le­je­må­let er forberedt til at blive delt i 2, med egne målere og klargjort til installationer i hver sin del på sigt.

Dertil har kommunen i tidligere dialoger accepteret at erhvervsdelen bliver omdannet til 1 eller 2 lejligheder, som kan gøre ejendommen til en ren bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom

Bagved ejendommen ligger adgangen til lejlighederne.

Igennem adgangsdøren ligger første lejlighed i stueplan. Lejligheden er i fin stand og vil ikke kræve sønderlig renovering ved fraflytning. Denne benyttes som pendlerbolig. Adgangen til de andre lejemål foregår via den fine indvendige beton trappe. På 1. salen er der en fordelingsgang, med adgang til de 3 andre lejligheder.