Fremvisning
Book en fremvisning

Adelgade 189500 Hobro

Blandet ejendom

Investering
878 m²
B
11.000.000 kr.

Adresse
Adelgade 18
Sagsnr.
952100940
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
11.000.000 kr.
Afkast
6,29 %
Etageareal
878 m²

Arealer

Bebygget
344 m²
Boligareal
229 m²
Erhvervsareal
649 m²
Etageareal
878 m²

Nøgletal

Pris
11.000.000 kr.
Pris/m²
12.528 kr.
Årlige driftsudgifter
79.833 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
91 kr.
Afkast
6,29 %

Byggeår / Ombygget
1875 / 2009
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
B

In­ve­ste­rings­ejen­dom i gågaden med Hobro Apotek som lejer.

Ejendommen har siden opførelsen været apotek, men har gennem årene gennemgået en række renoveringer og ombygninger, hvoraf bl.a. kan nævnes nyt skiffertag i 2009, tilbygning med garage og for­sen­del­ses­af­de­ling fra 2013 samt to­tal­renove­ring til moderne apoteksdrift med indsættelse af robot, ventilation, ind­brud­s­sik­ring m.v.

Den nuværende apoteker Gunder Gundersen har drevet apoteket siden 2001, hvor han afløste apoteker Holger Ewald. Gunder ønsker fortsat at drive apotek i nogle år endnu, men vil med rettidig omhu gerne sikre en ny apoteker fornuftige lejevilkår, da tiden viser, at nye apotekere ikke ønsker at eje "mursten".

Salget er et såkaldt sale and lease back arrangement, hvor der i forbindelse med ejerskifte af ejendommen skal oprettes lejekontrakt mellem sælger som lejer og køber som udlejer, hvor de overordnede vilkår i lejeaftalen som udgangspunkt vil være:
En pristals­re­gu­le­ret leje på kr. 750.000,-
Depositum 6 mdr´s leje
Uopsigelighed fra lejers side på 10 år

Øvrige vilkår i lejeaftalen efter nærmere forhandling/aftale mellem parterne!

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her