Fremvisning
Book en fremvisning

Hadsundvej 1129550 Mariager

Blandet ejendom

Brugerejendom
2.217 m²
C
4.950.000 kr.

Adresse
Hadsundvej 112
Sagsnr.
892514824
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Brugerejendom
Pris
4.950.000 kr.
Etageareal
2.217 m²
Kælder
16 m²

Arealer

Grundareal
100.794 m²
Bebygget
1.638 m²
Boligareal
264 m²
Erhvervsareal
1.953 m²
Etageareal
2.217 m²
Kælder
16 m²

Nøgletal

Pris
4.950.000 kr.
Pris/m²
2.233 kr.
Ejendomsskatter
15.848 kr.
Grundskyld
15.848 kr.
Renovation m.v.
3.382 kr.
Forsikringspræmie
26.928 kr.
Vurderingsår
2019
Ejendomsværdi
7.500.000 kr.
Grundværdi
2.182.900 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1983

Ja

Mulighedsrig ejendom beliggende med herlig udsigt til Mariagerfjord

Det er ikke hver dag du har mulighed for at erhverve dig så mange kvadratmeter og ovenikøbet med den fineste udsigt, men det har du nu.

Vi har nemlig fornøjelsen af at udbyde denne velbeliggende ejendom, også kendt som Falslevgård, som rummer en hel del muligheder.

Det store hovedhus på 308 m² er tidligere anvendt som kursussted og sælger har ansøgt om ændring til beboelse hos de stedlige myndigheder. Her er der altså mulighed for at indrette sig omkring den fængende udsigt til fjorden, som du både kan betragte fra stueplan og første salen. Der er mange gode regulære rum herunder tre stuer, to værelser, to badeværelser, samt rummeligt køkken.
Foruden det store og velbeliggende (tidl.) hovedhus så giver ejendommens mange udbygninger dig mulighed for at opbevare biler, maskiner og meget mere. Udbygningerne er regulære og kan også anvendes af håndværkeren eller din virksomhed. Gårdspladsen fremstår pæn og enormt hyggelig bl.a. med egen gårdpumpe. I en af længerne har sælger været i gang med at istandsætte en del af 1. salen, hvilket ny ejer selv kan få lov at færdiggøre, evt., til kontor med en usædvanlig flot udsigt.