Fremvisning
Book en fremvisning

Marievej 19A 12630 Taastrup

Boligudlejningsejendom

Investering
652 m²
C
14.500.000 kr.

Adresse
Marievej 19A 1
Sagsnr.
342346469
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
14.500.000 kr.
Afkast
3,15 %
Etageareal
652 m²
Kælder
329 m²

Arealer

Grundareal
2.343 m²
Bebygget
315 m²
Boligareal
630 m²
Etageareal
652 m²
Kælder
329 m²

Nøgletal

Pris
14.500.000 kr.
Pris/m²
22.239 kr.
Lejefaktor
21.77
Lejeindtægt
666.150 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.021 kr.
Årlige driftsudgifter
214.656 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
329 kr.
Afkast
3,15 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Antal etager
2
Byggeår / Ombygget
1961
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
C

Fuldt udlejet bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom med ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le

Attraktivt beliggende bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom bestående af 10 velindrettede boligenheder med størrelser fra 54 m² til 94 m² samt 10 udlejede garager.

Lejlighederne er funktionelt indrettet og har adgang via svalegang, hvilket sikrer nem og overskuelig adgang til samtlige enheder.
Garagerne er placeret i henholdsvis ejendommens underetage og en særskilt garagebygning.
Udover garager indeholder kælderen også diverse fællesrum for lejerne.

Ifølge BBR er ejendommen er opført i 1961 og har et samlet boligareal på 630 m². Det samlede grundareal udgør 2.342 m² fordelt på 2 matrikler.

Bygningen er opført i be­ton­kon­struk­tion med skalmur i røde mursten. Taget er belagt med fibercement.

Ejendommen er omfattet af Byplanvedtægt 1-04, som bl.a. nævner følgende:
Ud­nyt­tel­ses­gra­den er fastsat til 0,4
Bygninger må inden for området højst opføres i 3 etager evt. med kælder men uden udnyttet tagetage.

Ejendommen fremstår som en attraktiv in­ve­ste­rings­ca­se med stabil boligstruktur, meget begrænset tomgangsrisiko. Kombinationen af mange mindre boliger, god stand og en attraktiv beliggenhed i et velfungerende boligområde gør ejendommen særdeles velegnet for både private og professionelle investorer.