Boligudlejningsejendom fra EDC

Sauntesvej 13A

2820 Gentofte

13.250.000 kr.

Investering - 384 m²

Boligudlejning med ud­vik­lings­po­ten­ti­a­le for mere

• Bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom - Består af 4 lejligheder og 4 udlejede garager
• Eksklusiv beliggenhed - Tæt på Jægersborg Allé og naturskønne områder
• Veldrevet ejendom - Velholdt bygning med pæne velindrettede lejligheder, funktionel kælder og gode fællesarealer
• Attraktiv investering - Med gode op­ti­me­rings­mu­lig­he­der
• Konvertering af erhverv til bolig – Kommunen har udtrykt sig positiv for at omdanne garager til boligareal
• Enhedens størrelser er på 71,113 og 129 m² samt garager af 29 m² i gennemsnit

Denne attraktive bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom på Sauntesvej 13A-B i Gentofte omfatter i dag 4 lejligheder samt 4 indbyggede garager.

Ejendommen er beliggende i et eftertragtet og velrenommeret område i Gentofte med få minutters gang til offentlig transport, ind­købs­mu­lig­he­der og grønne områder. Ejendommen er opført i 1938 i gule mursten og fremstår som en solid og charmerende to-etagers bygning med tagpapstag, som blev fornyet for syv år siden. Ejendommen er hul­mur­si­so­le­ret og opvarmes via et gasfyr med automatik, mens hver lejlighed har individuelle varme- og vandmålere.

Kommunen har udtrykt sig positiv for at inddrage garagerne ind som yderligere bolig-m² i stuen, hvis et acceptabelt projekt tilsendes og overholder krav som b.la. friarealer, parkering etc.

Ejendommen rummer fire boliglejemål i varierende størrelser:

• Stuelejlighed 13A: 71 m² (ledig, trænger til istandsættelse)
• Stuelejlighed 13B: 71 m² (udlejet)
• 1 sals lejlighed 13A: 129 m² (udlejet, i pæn stand)
• 1 sals lejlighed 13B: 113 m² (udlejet, i pæn stand)

De to øverste lejligheder har adgang til 2 altaner samt 2 store overdækkede verandaer. Stu­e­lej­lig­he­der­ne har adgang til et haveareal foran ejendommen. Desuden er der et større have-/fællesareal bag ejendommen, som alle lejere kan benytte.

De 4 indbyggede garager er placeret 2 i hver ende af ejendommen og er udlejet til naboer. Garagerne er i varierende størrelser, men har et gennemsnitligt areal på 29 m² og er be­mær­kel­ses­vær­digt dybe, hvilket giver god plads til både bil og opbevaring.

Ejendommen har 2 pæne trappeopgange med li­ge­løb­strap­per. Kælderen er høj, tør og lys og rummer pulterrum til lejerne samt vaske- og tørrerum (dog har alle lejere undtagen én egen vaskemaskine/tørretumbler i lejlighederne). Ejendommens varmecentral er ligeledes placeret i kælderen.

Bag ejendommen er DFE i gang med et omfattende renove­rings­pro­jekt, der omfatter opførelsen af 29 lejligheder i den bagvedliggende ejendom, etablering af par­ke­rings­kæl­der samt anlæg af have- og parkanlæg uden kørende trafik. Når arbejdet er afsluttet, og arealerne er tilplantet, vil området fremstå yderst attraktivt og indbydende, hvilket forventes at øge ejendommens allerede høje attraktivitet.

Afstand til

  • Jægersborg Kaserne (Ermelundsvej)363 m
  • Jægersborg St. (togbus)804 m
  • Jægersborg St.1,1 km
  • 19 - Hels­in­gø­r­motor­vej­en1,2 km

Nøgletal

Adresse
Sauntesvej 13A
Sagsnr.
181014592
Ejendomstype
Bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom
Handelstype
Investering
Pris
13.250.000 kr.
Afkast
3,94 %
Etageareal
384 m²
Kælder
142 m²

Arealer

Grundareal
1.085 m²
Bebygget
257 m²
Etageareal
384 m²
Kælder
142 m²

Økonomi

Pris
13.250.000 kr.
Pris/m²
34.505 kr.
Lejefaktor
19.17
Lejeindtægt
691.344 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.800 kr.
Årlige driftsudgifter
182.211 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
475 kr.
Afkast
3,94 %
Af­skriv­nings­be­ret­ti­get
Nej
Moms­re­gi­stre­ret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Antal etager
2
Byggeår / Ombygget
1938
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D