Fremvisning
Book en fremvisning

Kelstruphave 91A & 91B6100 Haderslev

Boligudlejningsejendom

Investering
212 m²
A2015
3.050.000 kr.

Adresse
Kelstruphave 91A & 91B
Sagsnr.
620510522
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
3.050.000 kr.
Afkast
7,03 %
Etageareal
212 m²

Arealer

Grundareal
1.085 m²
Bebygget
212 m²
Boligareal
198 m²
Etageareal
212 m²

Nøgletal

Pris
3.050.000 kr.
Pris/m²
14.387 kr.
Lejefaktor
12.84
Lejeindtægt
237.600 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.120 kr.
Årlige driftsudgifter
27.470 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
130 kr.
Afkast
7,03 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
2022
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2015

Faciliteter

Køkkenfaciliteter
Ja
Toiletter
Ja

Dobbelthus i Kelstrup som en passiv in­ve­ste­rings­mu­lig­hed

• Dobbelthus i Kelstrup opført i 2022
• Attraktiv beliggenhed
• Udlejet på mar­keds­kon­for­me lejekontrakter
• Minimal administration og lave driftsom­kost­nin­ger
• Oplagt mulighed for en passiv og stabil ejen­doms­in­ve­ste­ring

På Kelstruphave 91A og 91B finder du et attraktivt dobbelthus, der repræsenterer en af de mest passive in­ve­ste­rings­for­mer inden for in­ve­ste­rings­ejen­dom­me. Begge enheder er opført i 2022, har et areal på 99 m2 og er udlejet på mar­keds­kon­for­me lejekontrakter.
Minimal administration og lave driftsom­kost­nin­ger gør denne investering særligt attraktiv. Alt forbrug afregnes direkte med for­sy­nings­sel­ska­ber­ne, hvilket betyder, at der ikke skal udarbejdes varmeregnskab. Derudover er ved­li­ge­hol­del­ses­po­sten minimal, da ejendommene er nye og bygget med moderne og holdbare materialer.
En ekstra fordel ved denne investering er, at ejendommene er udstykket på separate matrikler. Det betyder, at de på sigt kan sælges enkeltvis, hvilket giver en fleksibel exit-strategi.

Hver bolig er på 99 m2 og tilbyder tre indbydende værelser, et rummeligt og lyst køkken/alrum, et dejligt badeværelse og et praktisk bryggers.