Fremvisning
Book en fremvisning

Nørregade 66600 Vejen

Boligudlejningsejendom

Investering
597 m²
C
4.975.000 kr.

Adresse
Nørregade 6
Sagsnr.
618920042
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
4.975.000 kr.
Afkast
7,50 %
Etageareal
597 m²
Kælder
200 m²

Arealer

Grundareal
345 m²
Bebygget
204 m²
Boligareal
488 m²
Erhvervsareal
109 m²
Butiksareal
109 m²
Etageareal
597 m²
Kælder
200 m²

Nøgletal

Pris
4.975.000 kr.
Pris/m²
8.333 kr.
Lejefaktor
9.91
Lejeindtægt
502.040 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
840 kr.
Årlige driftsudgifter
128.585 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
215 kr.
Afkast
7,50 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Byggeår / Ombygget
1877 / 2017
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
C

In­ve­ste­rings­ejen­dom beliggende midt i Vejen midtby

Velkommen til Nørregade 6 – en charmerende og velbeliggende ejendom i hjertet af Vejen.
Denne ejendom kombinerer historisk atmosfære med moderne be­kvem­me­lig­he­der og fremstår som en attraktiv in­ve­ste­rings­mu­lig­hed for dig, der drømmer om en ejendom med central beliggenhed i en aktiv handelsby. Ejendommen er opført i 1877 og fremstår solid og velholdt, med seneste større modernisering i 2007, hvilket betyder, at mange af de klassiske detaljer er bevaret – samtidig med at boligen lever op til nutidens krav om komfort og funktionalitet.

Ejendommen indeholder i bunden et erhvervslokale, tidligere udlejet til pizzaria, hvilket forsøges genudlejet pt.
Herudover 6 funktionelle lejligheder alle i rigtig god stand, 1 beliggende i stueetagen, 2 på 1 sal samt 3 lejligheder på ejendommens 2 sal.

Ejendommen opvarmes via fjernvarme, hvilket sikrer en stabil og økonomisk op­varm­nings­form, der er særskilt el måler til hvert lejemål samt for­de­lings­regn­skab på vand og varme.
Beliggenheden på Nørregade giver kort afstand til indkøb, offentlig transport, skole og fritidstilbud.

En ejendom EDC Gilbjerg & Madsen gerne fremviser mod forudgående aftale.