Fremvisning
Book en fremvisning

Sifsgade 1-338230 Åbyhøj

Boligudlejningsejendom

Investering
5.910 m²
A2015
200.000.000 kr.

Adresse
Sifsgade 1-33
Sagsnr.
892515060
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
200.000.000 kr.
Afkast
3,69 %
Etageareal
5.910 m²
Kælder
1.030 m²

Arealer

Grundareal
1.043 m²
Bebygget
1.043 m²
Boligareal
4.998 m²
Erhvervsareal
187 m²
Etageareal
5.910 m²
Kælder
1.030 m²

Nøgletal

Pris
200.000.000 kr.
Pris/m²
33.841 kr.
Lejefaktor
22.85
Lejeindtægt
8.753.240 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.481 kr.
Årlige driftsudgifter
1.458.192 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
247 kr.
Afkast
3,69 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Antal etager
5
Byggeår / Ombygget
2022
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2015

Faciliteter

Altan
Der er altaner til alle lejlighederne
Parkering
Der er parkeringskælder med 50 pladser samt 7 p-pladser i terræn
Personaleelevator
Der er elevator i bygningen
Tagterrasse
Der er tagterrasse til ejendommen

Etageejendom fra 2021 med 63 ejer­lej­lig­he­der i Aabyen tæt på Aarhus C

Super attraktiv bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom, meget unikt beliggende tæt på Aarhus C i det nye Brokvarter Aabyen.

Ejendommen er opført i 2021 af JCN Bolig A/S To­ta­len­tre­pre­nør, og opdelt i 63 selvstændige ejer­lej­lig­he­der og er forsynet med en p-kælder/parkering i terræn, samt elevator til ejendommens lejere.
Meget solid nyopført bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom, hvor 62 af ejer­lej­lig­he­der­ne er be­bo­el­ses­en­he­der i gode velindrettede størrelser, alle med altaner og alle udlejet. Derudover der er 1 enkelt er­hverv­se­jer­lej­lig­hed i stueplan, som er udlejet til detail.

Yderst velbeliggende bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom i det bynære nyopførte område Aabyen, der fortsat er under udvikling.
Ejendommen opvarmes med fjernvarme og er også suppleret med solvarmeanlæg.

Ejendommen handles som selskabshandel med Ejen­doms­sel­ska­bet Aabyen B P/S.

Der kan, for køber potentielt, være en upside i at sælge ejer­lej­lig­he­der­ne stykvis – kontakt EDC Erhverv Trio for at høre nærmere.