Fremvisning
Book en fremvisning

Hospitalsgade 6+88700 Horsens

Boligudlejningsejendom

Investering
1.093 m²
D
16.800.000 kr.

Adresse
Hospitalsgade 6+8
Sagsnr.
873904308
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
16.800.000 kr.
Afkast
6,58 %
Etageareal
1.093 m²
Kælder
42 m²

Arealer

Grundareal
925 m²
Boligareal
639 m²
Erhvervsareal
454 m²
Etageareal
1.093 m²
Kælder
42 m²

Nøgletal

Pris
16.800.000 kr.
Pris/m²
15.371 kr.
Lejefaktor
13.27
Lejeindtægt
1.265.671 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.157 kr.
Årlige driftsudgifter
183.188 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
168 kr.
Afkast
6,58 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1765 / 1984
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D

Markant gågadeejendom med flotte lejemål

- Gennemgående flot stand såvel inde som ude
- Strøg­be­lig­gen­hed
- 7 boliglejemål og 3 er­hvervs­le­je­mål
- Fuldt udlejet ejendom i god drift
- Tilhørende par­ke­rings­plad­ser bag ejendommen

Ejendommene Hospitalsgade 6 og Hospitalsgade 8, 8700 Horsens ligger i hjertet af Horsens midtby – midt i gågademiljøet, hvor byens handelsliv samler sig omkring butikker, spe­ci­al­for­ret­nin­ger, caféer og daglig aktivitet. Beliggenheden er kendetegnet ved et levende byrum med et stabilt flow af kunder og besøgende, hvilket understøtter stueplanernes er­hvervs­po­ten­ti­a­le og giver en attraktiv “city”-adresse.

Porteføljen er en klassisk kom­bi­na­tions­e­jen­dom med i alt 7 boligenheder og 3 er­hverv­sen­he­der, hvilket giver en balanceret sammensætning af bolig- og er­hvervsind­tæg­ter. Stueplanerne henvender sig naturligt til detail eller anden bynær service, mens de øvrige etager rummer boliger med direkte adgang til midtbyens tilbud. I ejendommenes baggård findes parkering, som er en eftertragtet kvalitet i centrum og en praktisk fordel for både beboere og erhvervslejere.

Alle lejemål er fuldt udlejet og ejendommen overtages i en god drift.
Bo­lig­le­je­må­le­ne er generelt velindrettede og i en god stand. Lejemålene er fra 46 - 120 m² og er udlejet til en gennemsnitlig leje på kr. 957 pr. m².