Fremvisning
Book en fremvisning

Portefølje med 7 ejendomme8766 Nørre Snede

Boligudlejningsejendom

Investering
700 m²
C
5.695.000 kr.

Adresse
Portefølje med 7 ejendomme
Sagsnr.
873904320
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Investering
Pris
5.695.000 kr.
Afkast
6,61 %
Etageareal
700 m²

Arealer

Grundareal
5.210 m²
Boligareal
700 m²
Etageareal
700 m²

Nøgletal

Pris
5.695.000 kr.
Pris/m²
8.136 kr.
Lejefaktor
10.68
Lejeindtægt
533.160 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
761 kr.
Årlige driftsudgifter
162.740 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
232 kr.
Afkast
6,61 %
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1958
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
C

In­ve­ste­rings­por­te­føl­je – 7 solide ud­lej­nings­e­jen­dom­me i Midtjylland

Her udbydes en attraktiv samlet ejen­doms­por­te­føl­je bestående af 7 veldrevne ud­lej­nings­e­jen­dom­me beliggende i og omkring Nørre Snede, Ejstrupholm, Smedebæk og Pårup.

Porteføljen rummer både enkelt- og fler­fa­mi­lies­hu­se samt dob­bel­te­jen­dom­me – alle med stabile lejeindtægter og gode, funktionelle planløsninger, hvilket gør den ideel for investoren, der ønsker en solid og lavrisiko ejen­doms­in­ve­ste­ring med løbende afkast.

Den samlede årlige lejeindtægt udgør ca. 535.000 kr., og ejendommene fremstår generelt vel­ved­li­ge­hold­te med løbende mo­der­ni­se­rin­ger og forbedringer – herunder nyere vinduer, varmepumper, fjern­var­me­in­stal­la­tio­ner og tidssvarende køkkener og badeværelser.

Ejendommene fordeler sig som følger:
• Nørre Snede – 3 ejendomme (Skolegade 4 og 8 og Anlægsvej 18):
Begge centralt beliggende i byen tæt på skole, dag­lig­va­re­bu­tik­ker og øvrige faciliteter. De byder på gode, rummelige boliger og stabile lejeindtægter på hhv. 85.200 kr. og 69.600 kr. årligt.
Ejendommene opvarmes med fjernvarme og har funktionelle planløsninger, som appellerer til både familier og par.

• Smedebæk – 2 ejendomme (Ikastvej 48 og 50):
To sammenhængende boliger med delt oliefyr, hvoraf den ene er et charmerende dobbelthus og den anden en moderniseret villa. Samlet årlig lejeindtægt på 149.040 kr.