Fremvisning
Book en fremvisning

Algade 334760 Vordingborg

Detail

Brugerejendom
293 m²
C
1.250.000 kr.

Adresse
Algade 33
Sagsnr.
473019666
Ejendomstype
Detail
Handelstype
Brugerejendom
Pris
1.250.000 kr.
Etageareal
293 m²

Arealer

Grundareal
434 m²
Bebygget
233 m²
Erhvervsareal
293 m²
Butiksareal
293 m²
Etageareal
293 m²

Nøgletal

Pris
1.250.000 kr.
Pris/m²
4.266 kr.
Grundskyld
6.987 kr.
Forsikringspræmie
9.885 kr.
Vurderingsår
1910
Ejendomsværdi
1.100.000 kr.
Grundværdi
781.200 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1910 / 1992

Pæn butik på handelsgaden i Vordingborg

Ejendommen består af butik ud mod Algade samt 2 tilhørende la­ger­fa­ci­li­te­ter bagtil med et samlet erhvervsareal på 293 m². Selve grunden er på 434 m².
Butikslokalet er regulært og lyst med store facadevinduer mod handelsgaden og er overordnet set i rigtigt pæn stand. I forlængelse af butikslokalet er der lager og per­so­na­le­fa­ci­li­ter og på 1. sal ældre er­hvervs­re­gi­stre­re­de lokaler som trænger til omfattende renovering og som på sigt evt. kan konverteres til bolig.
Fra bagsiden af ejendommen er der indkørsel og mulighed for parkering samt adgang til de 2 la­ger­fa­ci­li­te­ter på hhv. 30 m²og 32 m². Det tættest mod hovedbygningen er opvarmet, mens det andet er uden varmeforsyning, men isoleret. Ejendommen opvarmes i øvrigt med fjernvarme. Lagerbygningen har for ca. 2 år siden (i 2023) fået nyt eternittag.
Da ejendommen ligger i den del af Algade som tillader mulighed for bo­li­gin­dret­ning i stueplan, er der reelt mulighed for at konvertere hele ejendommen til beboelse - alternativt nedrive og opføre nye boligenheder på ejendommen.

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her