Slotsgade 10
2.250.000 kr.
Nyhed

Butiksejendom på synlig placering i Randers midtby
Her får du en lille hyggelig ejendom i midtbyen lige ved hjørnet af Østervold/Slotsgade.Ejendommen rummer 89 m² i stueplan og 40 m² på førstesalen, som kan integreres som en naturlig del af butikken eller bruges til opbevaring/lager. Derudover 25 m² på 2. sal på som kan benyttes til eksempelvis lager. (pt. ikke registreret på BBR).
Placeringen er i top. Du ligger synligt lige rundt om hjørnet til Østervold, og Slotsgade er en naturlig vej ind til midtbyens kerne, hvorfor der er naturlig trafik fra strøgkunder og køretøjer, som i øvrigt kan parkere lige udenfor døren. Det samme gælder på Østervold med masser af offentlige parkeringspladser.
Er du erhvervsdrivende og ønsker at eje din egen butik så er dette en helt oplagt mulighed. Hvis du kigger med investorbriller er det selvfølgelig også en mulighed at leje ejendommen ud.
Generelt fremstår ejendommen indvendigt i pæn og lys stand, med lyse klinker på gulvet og hvide vægge. På første salen er der gummigulv m. perlesten.
Der er toilet og tekøkken i stueplan.
Udvendigt fremstår ejendommen hvidpudset og delvist med tegltag og tagpap.
Ejendommen er også til leje - hør nærmere hos EDC Erhverv Trio.
Faciliteter
Exteriør
- P-Pladser (0 stk)
- Udenomsarealer Befæstet
Teknik
- Ventilation
- Kabling
- Vinduestype Termo
Afstand til
- Fischersgade (Randers Kom)298 m
- Randers St.1,6 km
- E 45 - Nordjyske Motorvej4,2 km
- Adresse
- Slotsgade 10
- Sagsnr.
- 892514693
- Ejendomstype
- Detail
- Handelstype
- Brugerejendom
- Pris
- 2.250.000 kr.
- Etageareal
- 129 m²
Nøgletal
- Grundareal
- 93 m²
- Bebygget
- 89 m²
- Erhvervsareal
- 129 m²
- Butiksareal
- 129 m²
- Etageareal
- 129 m²
Arealer
- Pris
- 2.250.000 kr.
- Pris/m²
- 17.442 kr.
- Ejendomsskatter
- 10.821 kr.
- Grundskyld
- 7.483 kr.
- Dækningsafgift
- 3.338 kr.
- Forsikringspræmie
- 4.800 kr.
- Vurderingsår
- 2019
- Ejendomsværdi
- 2.050.000 kr.
- Grundværdi
- 384.300 kr.
Økonomi
- Antal etager
- 2
- Byggeår / Ombygget
- 1982
- Omfattet af energimærke
- Ja
- Energimærke
- C
Ejendommen

Gode kunderelationer og stærkt lokalkendskab
Den gode relation er alfa og omega i mit arbejde og i min hverdag. Mine kunderelationer tilsat et stærkt lokalt kendskab giver mig optimale forudsætninger for at sikre dig den gode handel. Og lige præcis ’den gode handel’ er det, jeg altid stræber efter på dine vegne.