Fremvisning
Book en fremvisning

Torvegade 98900 Randers C

Detail

Brugerejendom
389 m²
D
3.300.000 kr.

Adresse
Torvegade 9
Sagsnr.
81600031
Ejendomstype
Detail
Handelstype
Brugerejendom
Pris
3.300.000 kr.
Etageareal
389 m²

Arealer

Grundareal
119 m²
Erhvervsareal
389 m²
Etageareal
389 m²

Nøgletal

Pris
3.300.000 kr.
Pris/m²
8.483 kr.
Grundskyld
21.640 kr.
Vurderingsår
2022
Ejendomsværdi
2.450.000 kr.
Grundværdi
491.800 kr.

Ejendommen

Antal etager
3
Byggeår / Ombygget
1937
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D

Faciliteter

Cykelparkering
Ja
Facadelængde
Ejendommen har en facadelængde på 0,1 meter
Loftshøjde
Ejendommen har en loftshøjde på 2,0 meter
Parkering
2
Tagterrasse
Ja
Toiletter
Ja
Udenomsarealer
Befæstet
Vinduestype
Termo

Butiks- og kontorejendom med pro­jekt­po­ten­ti­a­le

• Er­hverv­se­jen­dom med 3 etager og kælder
• Strøgejendom med 389 m² erhvervsareal samt ejerlejlighed på 397 m² til erhvervsareal
• Attraktivt beliggende med Hotel Randers som nabo
• Centralt beliggende pro­jek­t­mu­lig­hed
• Stueplan med glasfacade mod hovedstrøg samt stor gårdhave

Ejendommen, der står tom, er beliggende i hjertet af Randers med facade mod hovedstrøget.

Ejendommen består af Torvegade 9 og en ejerlejlighed (nr. 24) beliggende Torvegade 1. Disse er beliggende i forlængelse af hinanden.

Torvegade 9 er på 3 etager tillige med en kælder på 98 m² og med i alt 389 m² erhvervsareal. Stueetagen ligger med glasfacade direkte ud til hovedstrøget og vil være velegnet til både butik og restauration. Der er direkte adgang til højloftet kælder, som vil kunne anvendes til lager. Etagerne på 1. og 2. sal på henholdsvis 98 og 70 m², kan med fordel indrettes til beboelse betinget af kommunal godkendelse.

Torvegade 1, ejerlejlighed nr. 24 er beliggende bag ved Torvegade 9 og er i umiddelbar forlængelse heraf. Ejendommen, der består af i alt 397 m² erhvervsareal har selvstændig adgang fra Torvegade 9 og har eksklusiv brugsret til et større gårdareal. Er­hvervs­a­re­a­let fordeler sig på stueplan med 314 m² og mezzanin på 83 m².

Udover at aktivere ejendommen som butiks- og kontorejendom kunne det overvejes at lægge ejendommene sammen og etablere et større detail- eller re­stau­rants­a­re­al i stueplan på ca. 433 m². Endeligt kunne det overvejes at etablere boliger på 1 og 2 sal i Torvegade 9 eller bagved i ejerlejlighed nr. 24.

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken