Fremvisning
Book en fremvisning

Marsvej 88960 Randers SØ

Detail

Investering
1.220 m²
A2010
15.900.000 kr.

Adresse
Marsvej 8
Sagsnr.
892515102
Ejendomstype
Detail
Handelstype
Investering
Pris
15.900.000 kr.
Afkast
7,04 %
Etageareal
1.220 m²

Arealer

Grundareal
2.962 m²
Bebygget
1.220 m²
Erhvervsareal
1.220 m²
Etageareal
1.220 m²

Nøgletal

Pris
15.900.000 kr.
Pris/m²
13.033 kr.
Lejefaktor
13.37
Lejeindtægt
1.189.500 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
975 kr.
Årlige driftsudgifter
66.000 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
54 kr.
Afkast
7,04 %

Byggeår / Ombygget
2012
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2010

Velbeliggende in­ve­ste­rings­ejen­dom i Marsvej-området

Her får du en helt klassisk og velkendt boksbutik med en stabil lejer, som har været lejer i ejendommen siden den blev opført i 2012.

Ejendommen fremstår i pæn og velholdt i sorte sø­sten­s­e­le­men­ter.
Ejendommen entreres via stort indgangsparti og er indrettet som et stor åbent butikslokale med disk i midten af bygningen.
Selve butikken fremstår med støbt betongulv med epoxybelægning og tæppe i gangarealer.
I den nordlige gavl er der va­re­ind­le­ve­ring via ledhejseport. I samme ende af bygningen er der vel­færds­fa­ci­li­te­ter, herunder toilet, personalerum og kontor.

Par­ke­rings­plad­sen er til fælles afbenyttelse i fællesskab med naboejendommen Marsvej 10.

Lejers uopsigelighed er tilbage i oktober 2025 forlænget, og lejer kan således tidligst opsige lejemålet til fraflytning pr. 30. september 2031.

Ejendommen er beliggende i det populære Marsvej-område som er et centerområde med alle de velkendte kædebutikker som Lager157, Thansen, Dollarstore, Jysk, McDonalds, Skousen etc.
Det om­kring­lig­gen­de boligområde har de senere år tilmed været i stor udvikling med flere nyudviklede områder som giver et endnu større kundegrundlag til områdets mange butikker.

Vil du vide mere om ejendommen?