Fremvisning
Book en fremvisning

Værkstedsvænget 74622 Havdrup

Erhvervsgrund

Brugerejendom
764 m²
4.000.000 kr.

Adresse
Værkstedsvænget 7
Sagsnr.
403601180
Ejendomstype
Erhvervsgrund
Handelstype
Brugerejendom
Pris
4.000.000 kr.

Arealer

Grundareal
5.516 m²
Bebygget
764 m²
Erhvervsareal
764 m²

Nøgletal

Pris
4.000.000 kr.
Pris/m²
725 kr.
Vurderingsår
2019
Ejendomsværdi
3.450.000 kr.
Grundværdi
1.032.300 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1968
Omfattet af energimærke
Nej

Faciliteter

Ampere
160A
Bad og omklædning
Kan genetableres
Mødefaciliteter
Ja
Porte
2 stk.
Toiletter
2 stk.

Bare billig byggegrund med ud­vik­lings­mu­lig­he­der

• Stor grund på 5.236 m² med mulighed for yderligere bebyggelse, herunder bolig
• Mulighed for udstykning ned til 1.800 m²
• Attraktiv beliggenhed i erhvervsområde i Havdrup med kort afstand til mo­tor­vejs­net­tet
• Mulighed for tilkøb af naboejendom (Værk­steds­væn­get 5) -Er­hverv­se­jen­dom på 573 m² og 2.178m² grund

På Værk­steds­væn­get 7 i Havdrup udbydes en er­hverv­se­jen­dom beliggende på en stor grund på 5.516 m². På grunden findes en lagerhal på 764 m², opført i 1968 i gasbeton. Der er 160 ampere i ejendommen.

Grunden er kuperet og beplantet, hvilket giver en mere naturlig karakter end traditionelle befæstede er­hvervs­a­re­a­ler. Den store grund giver samtidig gode muligheder for udnyttelse, parkering eller eventuel fremtidig udvikling.

Jf. kommuneplanen er området udlagt til blandet bolig og erhverv med en max be­byg­gel­ses­pro­cent på 60%. Det fremgår af lokalplanen at Byrådet kan tillade, at der på hver ejendom opføres eller indrettes én bolig, når denne anvendes som bolig for indehaver, bestyrer, portner eller anden person med lignende tilknytning til virksomheden. Grundarealer kan jf. lokalplanen udstykkes ned til 1.800 m2. Yderligere bebyggelse, udstykning og ændret anvendelse kræver myn­dig­heds­god­ken­del­se. Køb af nærværende ejendom kan ikke betinges heraf.