Fremvisning
Book en fremvisning

Orevej 145-145H4760 Vordingborg

Erhvervsgrund

Projektejendom
25.562 m²
4.900.000 kr.

Adresse
Orevej 145-145H
Sagsnr.
473019304
Ejendomstype
Erhvervsgrund
Handelstype
Projektejendom
Pris
4.900.000 kr.

Arealer

Grundareal
25.562 m²

Nøgletal

Pris
4.900.000 kr.
Pris/m²
192 kr.
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Omfattet af energimærke
Nej

Storparcel til som­mer­hus­ud­styk­ning ved vandet

• Beliggenhed direkte til Ore Strand

• Mulighed for udstykning af ca. 19 som­mer­hus­par­cel­ler

• Ud­styk­nings­stør­rel­se fra 400 til 1.200 m²

• Boligstørrelse op til 120 m²

I det naturskønne område ved Ore udbydes hermed ældre campingplads til salg som storparcel med henblik på udstykning til som­mer­hus­be­byg­gel­se.

Ejendommen består af 2 matrikler, Orevej 145 og Orevej 145H.

Orevej 145 har et grundareal på 24.252 m², hvorpå der er en ad­mi­ni­stra­tions­byg­ning, 2 fælleshuse samt 18 mindre campinghytter. Alle bygninger er af ældre dato.

Orevej 145H - som ligger helt ned til vandet - har et areal på 1.310 m², hvorpå der ligger et ældre stråtækt sommerhus på 25 m². Huset er be­va­rings­vær­digt (SAVE 5) og trænger til to­tal­renove­ring.

Der er i 2023 udarbejdet lokalplan for ejendommen, som muliggør udstykning til som­mer­hus­be­byg­gel­se. Ifl. lokalplanen vil der på Orevej 145 jf. skitseret ud­styk­nings­for­slag kunne etableres 6 meget attraktive som­mer­hus­grun­de på 1.000 – 1.200 m² i første række til vandet samt yderligere 13 mindre på 400-500 m² lidt mere tilbagetrukket. Herudover er der mulighed for at renovere og aktivere sommerhuset på Orevej 145H, som med en beliggenhed helt ned til vandet og i strandzone har en unik beliggenhed, hvor der normalt ikke er byggemulighed.

Ejendommen ligger direkte ned til dejligt strandområde og er beskyttet af dige som sikrer op til 2,20 m.