Fremvisning
Book en fremvisning

Ballevej 20A8400 Ebeltoft

Erhvervsgrund

Projektejendom
110 m²
1.500.000 kr.

Adresse
Ballevej 20A
Sagsnr.
816000641
Ejendomstype
Erhvervsgrund
Handelstype
Projektejendom
Pris
1.500.000 kr.

Arealer

Grundareal
6.933 m²
Boligareal
215 m²

Nøgletal

Pris
1.500.000 kr.
Pris/m²
216 kr.
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Omfattet af energimærke
Nej

Attraktivt placeret ejendom i udbygget boligområde med grønne friarealer.

• Vedtaget lokalplan – der kræves kun byg­ge­til­la­del­se
• Velegnet til tæt-lav bo­lig­be­byg­gel­se i 1 plan
• Plan og byg­ge­mod­nings­ven­lig grund med fladt terræn, god infrastruktur og nem adgang
• Attraktiv placering i udbygget boligområde med grønne friarealer
• Boligprojekt på ca. 1.700 m² byggeret

Ejendommene Ballevej 20 og 20A udgør tilsammen et samlet ud­vik­lings­om­rå­de i Tirstrup Øst, omfattet af Lokalplan nr. 257 “Boligområde i Tirstrup Øst” (Ebeltoft Kommune, 2004).
Området er byzone og udlagt til tæt-lav bo­lig­be­byg­gel­se, hvor der kun kræves byg­ge­til­la­del­se for ny bebyggelse.

Ejendommene omfatter samlet ca. 6.933 m², fordelt på:
– Ballevej 20, hvor der står en ældre bygning, som forudsættes nedrevet.
– Ballevej 20A, som er ubebygget og udgør hovedparten af projektarealet.

Lokalplanen muliggør opførelse af tæt-lav bebyggelse med op til ca. 1.700 m² byggeret, svarende til ca. 15-20 boligenheder afhængigt af type og disponering.

Planforhold:
– Be­byg­gel­ses­pro­cent: 35% for tæt-lav, 25% for åben-lav
– Etageantal: 1 plan med udnyttelig tagetage
– Maks. bygningshøjde: 7,5 m
– Til­slut­nings­pligt til fjernvarme
– Adgang via Ballevej og Gammel Mosevej

Området ligger ud til et veletableret boligområde med gode sti­for­bin­del­ser, infrastruktur og grønne opholdsarealer.
Ejendommene fremstår som en projektejendom med klar planmæssig afklaring og et overskueligt ud­vik­lings­for­løb uden ny lokalplan.