Fremvisning
Book en fremvisning

Anebjerggårdsvej 58660 Skanderborg

Erhvervsgrund

Investering
45.197 m²
50.000.000 kr.

Adresse
Anebjerggårdsvej 5
Sagsnr.
805037838
Ejendomstype
Erhvervsgrund
Handelstype
Investering
Pris
50.000.000 kr.

Arealer

Grundareal
45.197 m²

Nøgletal

Pris
50.000.000 kr.
Pris/m²
1.106 kr.
Afskrivningsberettiget
Nej
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Omfattet af energimærke
Nej

Ny udstykning omgivet af fredede grønne arealer

Projektgrunden er beliggende i et nyt boligområde under udvikling i naturskønne omgivelser ved Anebjerg Skov, som er en del af en større statslig skovrejsning med fokus på biodiversitet, rekreative muligheder og beskyttelse af grundvandet.

Grunden udgør ca. 45.197 m² og giver mulighed for op til 45 boliger fordelt på villagrunde, kompaktgrunde og tæt-lav bebyggelse i form af dobbelthuse. Området disponeres med grønne fællesarealer og sti­for­bin­del­ser, der skaber en naturlig sammenhæng mellem bebyggelse og landskab.

Projektet henvender sig til investorer og udviklere, der ønsker at realisere et nyt boligområde i et attraktivt vækstområde i Skanderborg med kort afstand til natur, infrastruktur og Aarhus.

Det nye boligområde planlægges med fokus på at skabe rammerne for det gode naboskab. Projektet kombinerer 15 villagrunde, 1 storvillagrund, 5 kompaktgrunde og 24 to-plans eller 18 ét-plans dobbelthuse, som samlet danner rammerne for et varieret og levende boligmiljø, hvor beboere i alle aldre kan mødes på tværs.

Udstykningen er en del af et større ud­vik­lings­om­rå­de, der forbinder Højvangen med Fruering og dermed videreudvikler de sidste arealer i kanten af det
naturskønne område ved Anebjerg.

Lo­kal­pla­nud­ka­stet sikrer, at bebyggelsen ikke fremstår som en lukket enklave, men i stedet åbner sig mod omgivelserne. Naturen trækkes ind mellem boligerne gennem grønne korridorer, og et netværk af stier skaber gode forbindelser rundt i området og til de om­kring­lig­gen­de landskaber.