Fremvisning
Book en fremvisning

Kirkegade 83770 Allinge

Hotel og Restaurant

Brugerejendom
378 m²
F
4.950.000 kr.

Adresse
Kirkegade 8
Sagsnr.
372001490
Ejendomstype
Hotel og Restaurant
Handelstype
Brugerejendom
Pris
4.950.000 kr.
Etageareal
378 m²
Kælder
59 m²

Arealer

Grundareal
487 m²
Bebygget
260 m²
Erhvervsareal
378 m²
Etageareal
378 m²
Kælder
59 m²

Nøgletal

Pris
4.950.000 kr.
Pris/m²
13.095 kr.
Grundskyld
11.256 kr.
Forsikringspræmie
15.269 kr.
Årlige driftsudgifter
27.587 kr.
Vurderingsår
2020
Ejendomsværdi
1.400.000 kr.
Grundværdi
162.700 kr.

Ejendommen

Antal etager
2
Byggeår / Ombygget
1917 / 2006
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
F

Restaurant ”Det Gamle Posthus” – Allinge

”Det Gamle Posthus” i Allinge – en på Bornholm anerkendt restaurant, med helårs åbent, kendt af både lokale og turister.

Vi har fornøjelsen af at præsentere denne spændende restaurant, som er beliggende i en markant ejendom der oprindelig blev opført som byens posthus, opført i røde mursten og med flot rødt tegltag.

Ejendommen er beliggende midt i folkemødebyen Allinge, og ejerne har drevet restauranten siden de etablerede den i år 2006, med stor succes.

Ejendommen / restauranten overtages med det nødvendige inventar således at en ny ejer blot kan videreføre og evt. udvikle restauranten.

Restauranten er som nævnt beliggende midt i folkemødebyen Allinge, på skønne Nordbornholm.

Grunden er anlagt med gårdhave med stort overdækket areal udendørs servering samt overdækket terrasse, ligesom der er udendørs servering på torvet på et flot brostensbelagt område.

Ejendommen indeholder bl.a. følgende:

- Velfungerende restaurations køkken
- 2 pæne lyse re­stau­ran­tions­lo­ka­ler – med hver sin serveringsbar
- Pæne gæstetoiletter.
- Depotrum
- Separat opvaskerum
- Per­so­na­le­toilet
- Lokale til diverse produktion
- Kælder med bl.a. fedtudskiller m.m.
- Kælder med udvendig adgang

1. sal: