Fremvisning
Book en fremvisning

Middelgade 1 m.fl8900 Randers C

Kontor

Investering
6.373 m²
D
35.000.000 kr.

Adresse
Middelgade 1 m.fl
Sagsnr.
892515076
Ejendomstype
Kontor
Handelstype
Investering
Pris
35.000.000 kr.
Afkast
7,33 %
Etageareal
6.373 m²
Kælder
1.263 m²

Arealer

Grundareal
2.375 m²
Bebygget
1.698 m²
Boligareal
201 m²
Erhvervsareal
6.172 m²
Etageareal
6.373 m²
Kælder
1.263 m²

Nøgletal

Pris
35.000.000 kr.
Pris/m²
5.492 kr.
Lejefaktor
10.89
Lejeindtægt
3.212.814 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
504 kr.
Årlige driftsudgifter
667.590 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
105 kr.
Afkast
7,33 %
Afskrivningsberettiget
Ja
Momsregistreret
Ja

Ejendommen

Antal etager
4
Byggeår / Ombygget
1937 / 1989
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D

Markant in­ve­ste­rings­ejen­dom i hjertet af Randers C

Nu udbydes muligheden for en markant investering i en større er­hverv­se­jen­dom midt i Randers C.

Ejendommen består af flere bygninger og opgange fordelt på Middelgade 1, Middelgade 3, Tårngade 5, Brødregade 26 & Brødregade 20.

Ejendommen er i alt 6.373 m² fordelt på butiks, klinik og kontorarealer.

Middelgade 1 er en flot og solid ejendom, som tidligere har været Sparekassen Kronjyllands hovedsæde, og pt. er ejendommen delvist udlejet, dog med det tidligere Sparekassen Kronjylland i tomgang.
Ejendommens 2. og 3. sal er pt. udlejet til solide kontorlejere.

Middelgade 3 er en velholdt hjørneejendom udlejet til Frisør og Sus­hi­re­stau­rant i stueplan, pt. med 2 kontor lejere i de øvre niveauer og 3 lejemål i tomgang til købers disposition.

Der findes oplagte kon­ver­te­rings­a­re­a­ler fra kontor til beboelse i Middelgade ejendommene.
Der foreligger byg­ge­til­la­del­se til at ombygge ejendommens 1., 2. og 3. sal til beboelse.

Brødregade 26 og Tårngade 5 er delvist udlejet og delvist i tomgang og ledig til købers disposition.
Spejder Sport er lejer af hjør­ne­le­je­må­let af Brødregade og Tårngade.

Brødregade 20 er en solid ejendom opført i 4 etager, med fladt tag (tagpap), og her findes bred trappeopgang med elevator.