Fremvisning
Book en fremvisning

Solvangsvej 124681 Herfølge

Lager/Produktion

Investering
761 m²
D
4.675.000 kr.

Adresse
Solvangsvej 12
Sagsnr.
46900706
Ejendomstype
Lager/Produktion
Handelstype
Investering
Pris
4.675.000 kr.
Afkast
6,97 %
Etageareal
761 m²

Arealer

Grundareal
1.500 m²
Bebygget
761 m²
Erhvervsareal
761 m²
Produktionsareal
761 m²
Etageareal
761 m²

Nøgletal

Pris
4.675.000 kr.
Pris/m²
6.143 kr.
Lejefaktor
12.02
Lejeindtægt
388.890 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
511 kr.
Årlige driftsudgifter
69.546 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
91 kr.
Afkast
6,97 %

Byggeår / Ombygget
1963 / 1973

Indlagt el
Indlagt el sikret med 125 ampere
Ja

Lager/værksted med kontor imellem Køge og Herfølge

• Lager/værksted med porte og kontor
• Udlejet til stabil lejer, som disponerer over hele ejendommen
• God synlighed og eks­po­ne­rings­mu­lig­hed ud til vordingborgvej
• Startafkast på 6.52%, og en m² pris på kr. 6.406

Ejendommen er udlejet til en lejer, hvilket gør det nemt at administrere og drifte ejendommen. Ejendommen er moms­re­gi­stre­ret.

Ejendommen anvendes i dag af virksomheden Voss Industri, som har en uopsigelig lejekontrakt til november 2025, de har været i ejendommen
siden 2017. Lejen reguleres via Net­te­pri­sin­deks.

Ejendommen er indrettet som en lager-/værk­sted­s­e­jen­dom med kontor og er beliggende i populært erhvervsområde lige udenfor Køge.
Ejendommen har adresse på Solvangsvej, men har facade ud mod Vordingborgvej, hvor der dagligt er mange for­bi­pas­se­ren­de, hvilket giver unikke eks­po­ne­rings­mu­lig­he­der for ejendommens lejer.

Ejendommens grundareal er 1.500 m², og et bygningsareal på 761 m².

Ejendommens bygninger består af en ad­mi­ni­stra­tions­del samt værksted/lager. Ad­mi­ni­stra­tions­de­len indeholder en række kontorer i varierende