Attraktiv investeringscase på Tarupvej i Odense NV
Ejendommen på Tarupvej 57 besidder i alt et erhvervsareal på 1.816 m² og et grundareal på 5.016 m².
En alsidig erhvervsejendom, der tilbyder en god kombination af lager-/produktionsareal og kontorfaciliteter. Ejendommen er opdelt i ca. 1.466 m² lager-/produktionsareal og 350 m² kontor-/personalevelfærdsområde, hvilket gør den særdeles velegnet til virksomheder med behov for både produktionsplads og administrative funktioner.
Ejendommen er i dag ejet af Megatryk, som har interesse i at sælge ejendommen og leje sig ind herefter, hvis køber har interesse i dette. Megatryk er indstillet på at indgå en lejekontrakt på de vilkår som står nævnt i lejeoversigten, samt en bindingsperiode.
Det areal, som der vil blive ledigt ved en handel, indeholder et lager/showroom areal på ca. 350 m² og et kontorareal på ca. 207m². Disse lejebærende arealer bruges i dag af Megatryk, men det vurderes at de ret hurtigt ville kunne genudlejes ved en handel.
Lager-/produktionsområdet er rummeligt og fleksibelt, hvilket gør det ideelt til både let og tung produktion samt lageropbevaring. I dag er planløsningen i lager-/produktionsarealet delt op i forskellige lokaler, men kan ændres efter behov. Hallerne besidder 2 porte og en læsserampe ude foran den ene port, hvilket sikrer nem og effektiv til- og frakørsel af varer og materialer.
Kontorområdet på ca. 350 m² er moderne og funktionelt indrettet med lyse kontorlokaler, møderum og personalefaciliteter. Dette område giver et behageligt arbejdsmiljø for administrative medarbejdere og ledelse. Der er mulighed for at ændre på planløsningen, hvis man ønsker et større åbent kontorareal, da de fleste vægge er lette gipsvægge.
Der er etableret LED-lys i hele ejendommen, hvilket giver en god grund belysning. I både lager-/produktionsarealet og kontorafsnittet er der ligeledes gode kablingsmuligheder, hvilket giver gode muligheder for ethvert erhverv at indrette.
Ejendommen har et godt udenomsareal, som er belagt på størstedelen af grunden. Dette giver gode parkeringsmuligheder samt tilkørsel for større biler og lastbiler, hvilket gør logistikken attraktiv for en ny ejer. Endvidere er der en læsserampe på udearealet.