Fremvisning
Book en fremvisning

Axel Kiers Vej 348270 Højbjerg

Lager/Produktion

Brugerejendom
1.174 m²
D
6.650.000 kr.

Adresse
Axel Kiers Vej 34
Sagsnr.
813003351
Ejendomstype
Lager/Produktion
Handelstype
Brugerejendom
Pris
6.650.000 kr.
Etageareal
1.174 m²

Arealer

Grundareal
3.444 m²
Etageareal
1.174 m²

Nøgletal

Pris
6.650.000 kr.
Pris/m²
5.664 kr.
Grundskyld
24.010 kr.
Årlige driftsudgifter
39.215 kr.
Vurderingsår
0

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1966
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
D

Fleksibel er­hverv­se­jen­dom i sydlige Aarhus med kontor, lager og produktion - i alt 1.174 m²

Ejendommen på Axel Kiers Vej 34 er en velbeliggende er­hverv­se­jen­dom med et samlet bygningsareal på 1.174 m², fordelt på ca. 640 m² lager-/pro­duk­tions­a­re­a­ler og ca. 530 m² kontor- og ad­mi­ni­stra­tions­a­re­a­ler. Ejendommen er indrettet med en funktionel sammenhæng mellem lager og kontor, hvilket understøtter virksomheder med behov for både drift, la­ger­hånd­te­ring og administration samlet under ét tag.

Lagerdelen består af større sammenhængende haller med god loftshøjde og naturligt lysindfald via ovenlys. Arealerne er velegnede til lager, montage, værk­steds­funk­tio­ner eller lettere produktion. Der er etableret portadgang til lagerafsnittet, hvilket giver hen­sigts­mæs­si­ge forhold for va­re­ind­le­ve­ring og intern logistik.

Kon­to­r­af­snit­tet er indrettet med flere selvstændige kontorer, mødelokaler samt tilhørende fæl­les­fa­ci­li­te­ter. Herudover indeholder ejendommen per­so­na­le­fa­ci­li­te­ter i form af kantine, opholdsrum samt toilet- og ba­de­fa­ci­li­te­ter. Kon­tor­in­dret­nin­gen er primært disponeret som traditionelle cellekontorer.

Den eksisterende indretning og materialevalg fremstår flere steder af ældre dato, og ejendommen må derfor forventes at skulle gennemgå en vis modernisering eller tilpasning, afhængigt af den fremtidige anvendelse. Dette gælder særligt kon­tor­om­rå­der­ne, hvor en opdatering kan bidrage til en mere tidssvarende indretning og udnyttelse af arealerne.