Fremvisning
Book en fremvisning

Kongsdal Havn 49550 Mariager

Lager/Produktion

Investering
3.520 m²
7.500.000 kr.

Adresse
Kongsdal Havn 4
Sagsnr.
892515034
Ejendomstype
Lager/Produktion
Handelstype
Investering
Pris
7.500.000 kr.
Afkast
9,29 %
Etageareal
3.520 m²

Arealer

Grundareal
11.127 m²
Bebygget
3.213 m²
Erhvervsareal
3.520 m²
Etageareal
3.520 m²

Nøgletal

Pris
7.500.000 kr.
Pris/m²
2.131 kr.
Lejefaktor
8.9
Lejeindtægt
842.754 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
239 kr.
Årlige driftsudgifter
157.205 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
45 kr.
Afkast
9,29 %

Byggeår / Ombygget
1987

Porte
en med b 4,0 m x h 4,0 m og en med b 4,0 m x h 4,6 m
Udenomsarealer
Delvist befæstet
Vinduestype
Dobbelt glas

Domicilejendom ved Mariager Fjord

Nu udbydes muligheden for at handle en gedigen domicilejendom, beliggende lige ud til Mariager Fjord ved Kongsdal Havn.

Ejendommen er opført i 1987 i beton med søstensbelagte facader, og er tilbygget i 2004.

Ejendommen har et areal på i alt 3.520 m², fordelt på kontor, velfærd/omklædning, kantine og store lager/- pro­duk­tions­hal­ler.

Der er i hallen i Bygning 1 en loftshøjde på 5,5 meter til spær og en port (4,0 m høj x 4,0 m bred). Her findes der også en traverskran.
Bygning 3 som er tilbygget i 2004 har en loftshøjde på 6,2 meter til spær og en god stor port (4,6 m høj x 4,0 m bred)

Ejendommen er forsynet med 250 ampere.

Ejendommen er pt. udlejet til Bila A/S, som betaler en årlig husleje af kr. 842.754 + moms, og har en uopsigelig lejekontrakt som kan opsiges med 6 måneders varsel, til ophør d. 30. juni 2027.
Ejendommen overtages som udgangspunkt med nærværende lejeforhold.

Ejendommen kan handles via køb af anparterne i Kongsdal Havn 4 ApS, hvor der vil være en udskudt skat af ca. kr. 478.000.