Fremvisning
Book en fremvisning

Algade 19 ST 34000 Roskilde

Detail

50 m²
E
125.000 kr./år

Adresse
Algade 19 ST 3
Sagsnr.
403601153
Ejendomstype
Detail
Årlig leje
125.000 kr./år
Erhvervsareal
50 m²

Arealer

Erhvervsareal
50 m²
Etageareal
50 m²

Nøgletal

Årlig leje
125.000 kr./år
Månedlig leje
10.416 kr.
Årlig leje pr. m²
2.500 kr.
Årlige driftsudgifter
15.000 kr.
Månedlige driftsudgifter
1.250 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
300 kr.
Bruttoleje pr. år
140.000 kr.
Månedlig bruttoleje
11.666 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
2.800 kr.
Depositum
62.500 kr.
Aconto Varmeudgifter
9.600 kr.
Momsregistreret
Ja
Afståelsesret
Nej

Lejeforhold

Uopsigelighed fra lejer
2 år
Uopsigelighed fra udlejer
4 år
Opsigelse
6 måneder
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Udlejer
Lejeregulering
NPI, min 2,5%
Overtagelsesdato
6/1/2026 12:00:00 AM
Afståelsesret
Nej

Ejendommen

Opvarmningstype
Fjernvarme/blokvarme (radiatorsystemer eller varmluftanlæg)
Byggeår / Ombygget
1877 / 1984
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
E

Fremragende eksponering på Roskildes gågade

• Fin lille butik med et stort facadevindue
• Indrettet med et stort lyst rum med godt lysindfald
• Beliggende på gågaden i Roskilde, som rummer mere end 60 forskellige butikker og et sundt byliv
• Tæt på togstationen og par­ke­rings­plads i “baghaven“ med 2 timers fri parkering
• Mulighed for ekstra lager i gården

Lejemålet på Algade 19, som er ideelt placeret midt på gågaden i Roskilde, åbner nu muligheden for en ny lejer.

Lejemålet ligger direkte ud til gågaden og har stor synlighed for de mange for­bi­pas­se­ren­de. Derudover er der et godt udsyn, når kunderne kommer ned ad Hersegade og ud på Algade. Facaden mod gågaden består af et større vinduesparti, som giver kunderne et godt blikfang ind i forretningen og eventuelle udstillinger.

Bu­tiks­le­je­må­let er på 50 m² og rummer et lyst og åbent rum med naturligt lysindfald fra vinduer på to sider af ejendommen. Lejemålet inkluderer adgang til et fælles toilet på gangen, som deles med naboen.