Fremvisning
Book en fremvisning

Lille Nygade 99000 Aalborg

Detail

294 m²
E
252.292 kr./år

Adresse
Lille Nygade 9
Sagsnr.
912112565
Ejendomstype
Detail
Årlig leje
252.292 kr./år

Arealer

Etageareal
294 m²

Nøgletal

Årlig leje
252.292 kr./år
Månedlig leje
21.024 kr.
Årlig leje pr. m²
858 kr.
Årlige driftsudgifter
42.708 kr.
Månedlige driftsudgifter
3.559 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
145 kr.
Bruttoleje pr. år
295.000 kr.
Månedlig bruttoleje
24.583 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
1.003 kr.
Depositum
126.146 kr.

Uopsigelighed fra lejer
2 år
Uopsigelighed fra udlejer
4 år
Opsigelse
6 måneder
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Udlejer
Lejeregulering
NPI dog min 2%
Afståelsesret
Ja

Ejendommen

Opvarmningstype
Fjernvarme/blokvarme (radiatorsystemer eller varmluftanlæg)
Byggeår / Ombygget
1875
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
E

Markant er­hverv­se­jen­dom i Aalborgs gågade — 294 m² fordelt over 3 etager

• Centralt beliggende i sidegade til Algade gågaden
• 294 m² fordelt over 3 etager med fleksible an­ven­del­ses­mu­lig­he­der
• Karakterfulde originale detaljer — teglstensgulve og søjler
• Godt med naturligt lysindfald
• Regulær indretning

Velkommen til Lille Nygade 9 — en karakterfuld og velbeliggende er­hverv­se­jen­dom midt i hjertet af Aalborg centrum, blot få skridt fra gågadens handelsliv.

Ejendommen fremstår med en markant sort facade og byder på i alt 294 m² fordelt over stueplan, 1. sal og tagetage — og giver dermed mulighed for en fleksibel anvendelse, hvad enten det drejer sig om detailhandel, showroom, klinik, kontor eller kreativt erhverv.

Stueetagen (122 m²) rummer butikslokale med originale teglstensgulve, malede vægge og smukke søjler. Skinner til spotbelysning er monteret i loftet, og der er indbyggede reolnicher langs væggen — klar til indretning. Loftshøjden på 2,29 m giver en hyggelig og intim stemning.

1. sal (102 m²) er et lyst og åbent lokale med trægulv, høj loftshøjde på 2,25 m og rigeligt med naturligt lys fra vinduer på begge sider. En elegant sort trætrappe forbinder etagerne. På etagen findes desuden et separat køkken og WC.