Fremvisning
Book en fremvisning

Prinsesse Christines Vej 2 ST2300 København S

Hotel og Restaurant

210 m²
G
661.500 kr./år

Adresse
Prinsesse Christines Vej 2 ST
Sagsnr.
184000642
Ejendomstype
Hotel og Restaurant
Årlig leje
661.500 kr./år

Arealer

Grundareal
1.068 m²
Etageareal
210 m²

Nøgletal

Årlig leje
661.500 kr./år
Månedlig leje
55.125 kr.
Årlig leje pr. m²
3.150 kr.
Årlige driftsudgifter
45.990 kr.
Månedlige driftsudgifter
3.832 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
219 kr.
Bruttoleje pr. år
707.490 kr.
Månedlig bruttoleje
58.957 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
3.369 kr.
Depositum
0 kr.

G

Veldisponeret hjørnelokale med store facadevinduer mod travl

På en af Amagers mest trafikerede og levende strøgadresser ligger denne markante ejendom, hvor bylivets energi og mangfoldighed møder et stabilt og attraktivt handelsmiljø.

Amagerbrogade er et travlt handelsstrøg med et miks af caféer, spe­ci­al­bu­tik­ker og daglig-varehandel. Her er man sikret maksimal eksponering over for både lokale beboere og de mange, der dagligt pendler gennem bydelen.

Ejendommen rummer tre selvstændige lejemål, som kan lejes enkeltvis. De store vinduespartier og det markante gadehjørne giver en unik mulighed for at tiltrække kundernes opmærksomhed.

Et vel­pro­por­tio­ne­ret butikslokale med fremragende fa­ca­de­eks­po­ne­ring. Den åbne planløsning og de store vinduespartier gør det oplagt til detailhandel, café, vinbar eller galleri.

Lejemålene afleveres som "Grey-Box", hvilket giver de kommende lejere en sjælden mulighed for at præge indretningen helt efter eget koncept og behov. Der etableres lyse og funktionelle tekøkkener samt moderne toiletter, og installationer til både udsugning og fedtudskiller vil være forberedt. Dermed skabes et fleksibelt udgangspunkt - ideelt for alt fra café- eller re­stau­rant­drift til andre erhverv, hvor egne ønsker til stil og indretning skal kunne realiseres.

På hjørnet af Amagerbrogade og Prinsesse Christines Vej ligger ejendommens største lejemål på 210 kvm med hjør­ne­be­lig­gen­hed, der giver optimal synlighed fra begge gader. Det store, fleksible rum egner sig til alt fra showroom og klinik til større butikskoncept eller spisested, hvor der tilmed er mulighed for udeservering.