Fremvisning
Book en fremvisning

Roskildevej 3942610 Rødovre

Kontor

1.404 m²
A2010
1.740.000 kr./år

Adresse
Roskildevej 394
Sagsnr.
278821023
Ejendomstype
Kontor
Årlig leje
1.740.000 kr./år
Erhvervsareal
1.404 m²
Kælder
400 m²

Arealer

Grundareal
1.672 m²
Bebygget
774 m²
Erhvervsareal
1.404 m²
Etageareal
1.404 m²
Kælder
400 m²

Nøgletal

Årlig leje
1.740.000 kr./år
Månedlig leje
145.000 kr.
Årlig leje pr. m²
1.239 kr.
Bruttoleje pr. år
1.740.000 kr.
Månedlig bruttoleje
145.000 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
1.239 kr.
Depositum
870.000 kr.
Aconto Vandudgift
12.000 kr.
Aconto Varmeudgifter
70.000 kr.
Elektricitet
Betales af lejer direkte til forsyningsvirksomheden
Momsregistreret
Nej
Afståelsesret
Nej

Lejeforhold

Uopsigelighed fra lejer
3 år
Uopsigelighed fra udlejer
6 år
Opsigelse
6 måneders varsel
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Udlejer
Lejeregulering
NPI, dom minimum 2,5 % p.a.
Overtagelse
Efter nærmere aftale
Overtagelsesdato
7/1/2026 12:00:00 AM
Afståelsesret
Nej

Ejendommen

Opvarmningstype
Fjernvarme/blokvarme (radiatorsystemer eller varmluftanlæg)
Antal etager
2
Byggeår / Ombygget
1915 / 2020
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2010

UNIK KONTORDOMICIL med facade mod Roskildevej i Rødovre

Bygningen er gennemgribende istandsat og har de senere år været anvendt til domicil for et eksklusivt byggefirma. Bygningen indeholder eksklusive kontorer, mødelokaler, showroom, hvor fokus er rettet mod kvalitet og præsentabel materialevalg og in­dret­nings­løs­nin­ger.

Bygninger består af 3 enheder, hvoraf den ene er nyindrettet og aldrig taget i brug. Facaderne på gårdsiden består af døre og vinduer fra gulv til loft, således at gården nærmest bliver en integreret del at for­de­lings­gan­gen.

De 3 bygninger skaber et fantastisk gårdrum med gra­nit­be­læg­nin­ger, regn­vands­bas­sin, bro og flotte beplantninger. Grundarealet foran bygningerne er udlagt til parkering.

Det muligt at opdele ejendommen vi flere lejemål. Det kan være at de 3 bygninger udlejes enkeltvist eller at det indgås en lejeaftale a la kontorhotel. Dvs. at der indgås lejekontrakt helt ned til et enkelt lokale med adgang til fælles toiletter, kantine/kaffebar etc. Mulighed for at leje et koldlager på ca. 100 kvm. oplag.