Fremvisning
Book en fremvisning

Frederiks Plads 368000 Aarhus C

Kontor

4.132 m²
A2015
6.393.399 kr./år

Adresse
Frederiks Plads 36
Sagsnr.
812003275
Ejendomstype
Kontor
Årlig leje
6.393.399 kr./år

Arealer

Etageareal
4.132 m²

Nøgletal

Årlig leje
6.393.399 kr./år
Månedlig leje
532.783 kr.
Årlig leje pr. m²
1.547 kr.
Årlige driftsudgifter
1.462.728 kr.
Månedlige driftsudgifter
121.894 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
354 kr.
Bruttoleje pr. år
7.856.127 kr.
Månedlig bruttoleje
654.677 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
1.901 kr.
Depositum
3.196.700 kr.

Opsigelse
6 måneders varsel
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Udlejer
Lejeregulering
NPI, dog min. 2,5%
Afståelsesret
Nej

Ejendommen

Opvarmningstype
Udefineret
Byggeår / Ombygget
2018
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2015

Tagterrasse
Ja, på 4. sal

Moderne kontorlejemål på Frederiks Plads – centralt i Aarhus C

Ejendommen udgør en markant og moderne kontoradresse i et af byens mest attraktive er­hvervs­om­rå­der. I alt ca. 4.132 m² står ledige og kan lejes samlet eller opdeles i selvstændige etagelejemål, hvilket giver fleksible muligheder for både mellemstore og større virksomheder. Der er mulighed for leje af p-pladser i kælderen.

Med sin centrale placering i Aarhus C, kort afstand til E45 og Aarhus Hovedbanegård samt byliv og havnefront i umiddelbar nærhed, kombinerer ejendommen høj tilgængelighed med en attraktiv og repræsentativ ramme om virksomhedens aktiviteter.

Ejendommen henvender sig til virksomheder, der ønsker moderne og fleksible kon­tor­fa­ci­li­te­ter på en stærk og synlig adresse i hjertet af Aarhus.

Ejendommen er disponeret med høj grad af fleksibilitet og kan tilpasses den enkelte lejers behov. 3. sal er udlejet, mens de resterende etager kan lejes samlet eller opdeles i selvstændige etagelejemål, hvilket giver mulighed for én eller flere nye lejere i ejendommen.