Fremvisning
Book en fremvisning

Drewsensvej 1C8600 Silkeborg

Kontor

25 m²
C
63.000 kr./år

Adresse
Drewsensvej 1C
Sagsnr.
86401706
Ejendomstype
Kontor
Årlig leje
63.000 kr./år
Erhvervsareal
25 m²

Arealer

Bebygget
25 m²
Erhvervsareal
25 m²
Etageareal
25 m²

Nøgletal

Årlig leje
63.000 kr./år
Månedlig leje
5.250 kr.
Årlig leje pr. m²
2.520 kr.
Årlige driftsudgifter
15.000 kr.
Månedlige driftsudgifter
1.250 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
600 kr.
Bruttoleje pr. år
78.000 kr.
Månedlig bruttoleje
6.500 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
3.120 kr.
Depositum
15.750 kr.

Opsigelse
6 måneder

Opvarmningstype
Fjernvarme/blokvarme (radiatorsystemer eller varmluftanlæg)
Byggeår / Ombygget
1920

Loftshøjde
Ejendommen har en loftshøjde på 2,5 meter
Parkering
8
Vinduestype
Termo

Kontorlejemål i lækre historiske omgivelser, i Silkeborg Midtby

Store dele af ejendommen fungerer i dag som kon­tor­fæl­les­skab med selvstændige lejemål. Fæl­les­ord­nin­gen omfatter bl.a. gratis kaffe/te-ordning, dejlig åben køkken med spiseplads, pæne toiletforhold, stort A/V-udstyret mødelokale, netværk/wifi samt 8 p-pladser bag ejendommen til brug for lejerne.

Samtlige kontorer i ejendommen har akustiklofter, netværksstik, og virker lyse og åbne bl.a. grundet den gode loftshøjde.

Lejemålet er momsfrit.

Den store klassiske ejendom beliggende i Silkeborg Centrum, husede tidligere et stort posthus og var oprindeligt opført som Silkeborg Toldkammer i 1920 efter tegninger af arkitekten Hack Kampmann. Selvsamme arkitekt som tegnede Marselisborg Slot, Aarhus Teater, Kbh's Politigård, Toldkammeret i Skagen, dele af Glyptoteket samt et hav af andre mindeværdige ejendomme i Danmark.