Industri Fokus Q4 2023

  • IndustriFokus

Et nyt Industri Fokus er ude! I denne udgave kan du læse mere om en stor lagerejendom, som Forsvaret har lejet. Formålet med den store lagerejendom er, at der skal implementeres et nyt uniformssystem, som skal gøre det nemmere og mere overskueligt at klæde de over 14.000 som dagligt bærer uniform på. Som altid er der også nye markedstal og andre historier om det danske in­du­stri­e­jen­doms­mar­ked.

Hvordan kan vi hjælpe dig?

Går du med salgstanker af din produktionshal? Har du brug for en vurdering af din in­du­stri­e­jen­dom? Eller overvejer du at investere i en lo­gi­sti­ke­jen­dom? Vi har et bredt hold af er­hvervs­mæg­le­re, der har tæt kontakt til ejen­doms­mar­ke­det i hele landet og konstant følger udviklingen på lager-, logistik og pro­duk­tions­e­jen­doms­mar­ke­det.

Læs mere

NEXT flytter til Kopenhagen Furs hovedsæde: Sætter to ejendomme til i alt 200 mio. kr. til salg i offentligt udbud

NEXT Uddannelse København sætter nu to ejendomme, individuelt til salg, i offentligt udbud. De fraflytter to ejendomme i Rødovre (80 mio. kr.) og Albertslund/Glostrup (120 mio.kr.) og flytter i de kommende år ind i Kopenhagen Furs tidligere hovedsæde i Glostrup. EDC Erhverv Poul Erik Bech formidlede dengang salget af det tidligere minkhovedsæde og har igen fået opgaven med at formidle salget af de to ejendomme, som er en god blanding af kontor, lager, logistik, produktion, værksted, undervisning og evt. boliger.

  • Investering
Læs artikel

Stort, topmoderne kontordomicil eller flerbrugerhus skal bygges og udlejes i Skejby

En generel mangel på kon­tor­fa­ci­li­te­ter til større virksomheder i Aarhus og omegn betyder, at et nyt stort kon­tor­do­mi­cil­pro­jekt på samlet 13.055 m² i Skejby ved Aarhus er på tegnebrættet. På Hedeager 35 i Skejby, tæt på Aarhus Uni­ver­si­tets­ho­spi­tal, letbane og motorvej, opføres en ny og ambitiøs er­hverv­se­jen­dom med særlig appel til en eller flere større virksomheder. Byggeriet sættes i gang, så snart de første lejere er fundet og EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus er hyret til opgaven på vegne af et større aarhusiansk konsortium.

  • Aarhus
  • Kontor
Læs artikel

Salling Group har solgt Lollands Centret i Maribo på kun to måneder

Salling Group valgte efter mange års ejerskab at sætte Lollands Centeret i hjertet af Maribo til salg for et par måneder siden. Allerede mellem jul og nytår 2025 blev der sat blæk på papiret. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland og køber er An Other Invest med Mads Landrok i spidsen, som allerede ejer et par andre indkøbscentre.

  • Lolland
  • Detail
Læs artikel