Nordic Outlook Autumn 2023

  • Nordic Outlook
  • JLL

JLL (Jones Lang LaSalle) har netop udgivet deres halvårlige rapport om det nordiske ejendomsmarked. EDC Erhverv Poul Erik Bech har bistået med tal, tendenser og indsigter om det danske marked. Temaet for efterårets rapport er, at ejen­doms­mar­ke­det er på vej mod lysere tider. Men hvornår vil markedet stabilisere sig?

Læs rapporten her

Fra kontor til bolig: DLR Kredit sælger tidligere hovedsæde i København til over 200 mio. kr.

I en off-market handel har EDC Erhverv Poul Erik Bech på vegne af DLR Kredit solgt deres tidligere hovedsæde på Nyropsgade 17-21 i København. Prisen endte på over 200 mio. kr. og køber er Kim Dencher Johansen Holding, som forventer at transformere kon­to­re­jedom­men til mere end 100 mindre bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me.

  • investering
  • København
Læs artikel

Detail Fokus Q4 2026

I den nyeste udgave af Detail Fokus ser vi nærmere på de tendenser, muligheder og handler, der præger detailmarkedet netop nu. Du kan bl.a. læse om den lave tomgang i butikslokaler, nye butiksåbninger i Varde, flere markante de­tail­e­jen­dom­me i både Viborg og Aarhus til salg for større millionbeløb samt spændende nyheder i vores selvstændige campinggruppe. God læselyst!

  • Detail Fokus
Læs artikel

Ny, global JLL-rapport: Gen­nem­sig­tig­hed tiltrækker i høj grad ejen­doms­in­ve­ste­rin­ger

Gen­nem­sig­tig­hed har fået endnu større betydning for in­ve­ste­rin­ger­ne på det globale er­hverv­se­jen­doms­mar­ked. Det viser en rapport fra EDC Erhverv Poul Erik Bechs internationale sam­ar­bejds­part­ner JLL, hvor EDC bidrager med danske branchedata. Forskellene er voldsomme: Over 98% af den globale transak­tions­vo­lu­men går til lande i rapportens to højeste kategorier. Med en 21.-plads er Danmark faldet 5 pladser ned på listen, men befinder sig fortsat i næsthøjeste kategori og gør sig særligt positivt bemærket på bæredygtighed.

  • JLL
  • ejendomsmarkedet
Læs artikel