247 ungdomsboliger på Sluseholmen i København sættes nu til udlejning

  • investering
  • Sluseholmen
  • Projekt

Endnu et kapitel skal skrives i sagaen om Københavns nye attraktive kanalby, Sluseholmen med mere end 1.000 boliger, der er bygget med inspiration fra Amsterdam. Danica Ejendomme er ved at udvikle og opføre 247 ungdomsboliger, der har fået navnet Slusebro. Projektet er bygget med fokus på det sociale, gode ungdomsvenlige faciliteter og står klar til indflytning 1. februar 2024. EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at stå for at udleje de attraktive studio apartments.

Ung­doms­bo­li­ger­ne ved vandkanten varierer i størrelser fra 36-82 m² fordelt på 1-3 værelser, mens hele byggeriet har et etageareal på 10.358 m² med et gennemsnit areal på boligerne på 41,94 m2. Sluseholmen bliver en af de fem kommende metrostationer i Sydhavn, som åbner i 2024. Alexander Danielsen, projektleder, EDC Projekt Poul Erik Bech, siger:

”Slusebro forventes at blive DGNB-Guld certificeret og er et gennemtænkt byggeri med fokus på unges behov. I stedet for blot at opføre et nyt og lækkert byggeri har udvikler spurgt de unge til råds og givet dem indflydelse på fx fæl­les­fa­ci­li­te­ter, design og ak­ti­vi­tets­mu­lig­he­der. Resultatet er moderne ungdomsboliger, hvor der er tænkt over selv de mindste detaljer, og hvor der er plads til en social og aktiv hverdag. Der er således fællesområder til fitness, studierum/læsesal, kajakrum, festlokale og bar, vaskerum, cykelparkering og tagterrasse, så der er rigtig gode muligheder for at være social.” 

”Vi har lige her i weekenden haft et åbent hus med 75 deltagere, som i første omgang blot var udbudt til de kunder i Danica Pension, som havde skrevet sig op på en interesseliste. Ung­doms­bo­li­ger­ne har således endnu ikke været annonceret, og det resulterede i hele 38 reservationer, så vi forventer, at de vil være meget eftertragtede, og der vil være en god efterspørgsel på ung­doms­bo­li­ger­ne.” 

En mangelvare
Slusebro ligger i kanalbyen Sluseholmen tæt på vandet. Her får beboerne mulighed for en dukkert, SUP-boards, kajakroning og andre van­dak­ti­vi­te­ter. Boligerne er ideelle for dem, der ønsker et moderne hjem i byen, tæt på vand og natur.

”Der er kommet god fart på boligmarkedet igen, hvor der især er rift om og mangel på passende lejeboliger blandt unge og singler. Antallet af især unge, der ønsker at bo i København, er hastigt stigende. Der er høj efterspørgsel, mens udbuddet halter en hel del efter. Mange unge og enlige vælger i stigende grad at bo til leje, da de ønsker mere fleksibilitet og frihed, og da det også i den periode kan være svært at købe bolig.”

”Det er et stort og eftertragtet projekt, som mange unge vil finde interessant – også pga. beliggenheden og de sociale aspekter. Vi er glade for at have fået ud­lej­nings­op­ga­ven og er overbeviste om, at det går stærkt med at få dem udlejet. Vi oplever generelt, at le­je­bo­lig­pro­jek­ter­ne bliver lukket relativt hurtigt lige nu, og det har også været tilfældet for lignende projekter i området. Vi står bl.a. for alle genudlejninger af de 800 lejligheder på Sluseholmen, så vi kender området enormt godt og ved, at der er stor efterspørgsel,” siger Alexander Danielsen, EDC Projekt Poul Erik Bech.

Lejlighederne starter fra en pris på 6.500 kr. pr. måned, og de første åbent-huse for alle interesserede begynder i den kommende tid. Læs mere om projektet på www.sluseholmen.dk

Hvis du er blevet nysgerrig på pro­jek­t­mar­ke­det i Danmark, så skal du måske kigge med her. Tilmeld dig og læs de seneste tal, tendenser og nyheder fra det danske in­ve­ste­rings­ejen­doms­mar­ked.

Læs Investor Fokus nu

Hvis du vil vide mere om projekt- eller in­ve­ste­rings­mar­ke­det i Danmark, så tilmeld dig vores Investor Fokus. Med Investor Fokus i hånden får du det store mar­kedsover­blik, dybdegående analyser og afgørende indsigter. 

Læs Investor Fokus

Alexander Danielsen  Projektleder og ejendomsmægler, EDC Projekt Poul Erik Bech
Telefon: +45 2479 9338
Mail: ada@edc.dk

Kontakt os

EDC Poul Erik Bech nomineret til Erhvervslivets Kulturpris 2025

Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed, EDC Poul Erik Bech, er blandt syv nominerede til Erhvervslivets Kulturpris 2025. Prisen uddeles af Danish Club og anerkender virksomheder, der på ekstraordinær vis integrerer kunsten som en afgørende del af virksomhedens DNA og strategiske udvikling. Den officielle prisuddeling finder sted ved et storslået arrangement 8. maj i Lan­ge­li­nies­ku­ret i København.

  • Kulturpris
Læs artikel

Landsholdskok vender hjem til Struer og slår dørene op for Restaurant Fjord

I næsten 10 år har Kirstine Christensen drevet Restaurant Ved Fjorden i Struer med stor succes, men nu har hun valgt at give nøglerne til restauranten videre. Med nyt navn og koncept vil det lokale kokketalent Oskar Brink Svendsen, der har en fortid på Søllerød Kro og er en del af kok­kelands­hol­det, føre restauranten videre. EDC Erhverv Poul Erik Bech Herning har formidlet salget af ejendommen, der ligger helt ned til vandet på Struers bedste beliggenhed.

  • Restaurant
  • Struer
Læs artikel

Stor efterspørgsel i Hillerød holdt stik: Munkeengen med 107 lejeboliger fuldt udlejet

En god beliggenhed, fine lejligheder i et flot og gennemført projekt i en spændende by i vækst gav forhåbninger om en stor efterspørgsel. Det holdt stik, og et 12.560 m²-stort boligbyggeri med 107 lejeboliger Munkeengen i Hillerød er nu fuldt udlejet - helt efter planen. Bygherre Vision Ejendomme er nu så langt, at der kun mangler lidt ekstra beplantning og at finde en detaillejer til et butikslejemål på 1.496 m² i stueetagen af nybyggeriet. EDC Poul Erik Bech har stået for udlejningen af de 107 lejligheder og er nu også valgt til at formidle udlejningen af de­tail­le­je­må­let.

  • Projekt
  • Hillerød
Læs artikel