247 ungdomsboliger på Sluseholmen i København sættes nu til udlejning

  • investering
  • Sluseholmen
  • Projekt

Endnu et kapitel skal skrives i sagaen om Københavns nye attraktive kanalby, Sluseholmen med mere end 1.000 boliger, der er bygget med inspiration fra Amsterdam. Danica Ejendomme er ved at udvikle og opføre 247 ungdomsboliger, der har fået navnet Slusebro. Projektet er bygget med fokus på det sociale, gode ungdomsvenlige faciliteter og står klar til indflytning 1. februar 2024. EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at stå for at udleje de attraktive studio apartments.

Ung­doms­bo­li­ger­ne ved vandkanten varierer i størrelser fra 36-82 m² fordelt på 1-3 værelser, mens hele byggeriet har et etageareal på 10.358 m² med et gennemsnit areal på boligerne på 41,94 m2. Sluseholmen bliver en af de fem kommende metrostationer i Sydhavn, som åbner i 2024. Alexander Danielsen, projektleder, EDC Projekt Poul Erik Bech, siger:

”Slusebro forventes at blive DGNB-Guld certificeret og er et gennemtænkt byggeri med fokus på unges behov. I stedet for blot at opføre et nyt og lækkert byggeri har udvikler spurgt de unge til råds og givet dem indflydelse på fx fæl­les­fa­ci­li­te­ter, design og ak­ti­vi­tets­mu­lig­he­der. Resultatet er moderne ungdomsboliger, hvor der er tænkt over selv de mindste detaljer, og hvor der er plads til en social og aktiv hverdag. Der er således fællesområder til fitness, studierum/læsesal, kajakrum, festlokale og bar, vaskerum, cykelparkering og tagterrasse, så der er rigtig gode muligheder for at være social.” 

”Vi har lige her i weekenden haft et åbent hus med 75 deltagere, som i første omgang blot var udbudt til de kunder i Danica Pension, som havde skrevet sig op på en interesseliste. Ung­doms­bo­li­ger­ne har således endnu ikke været annonceret, og det resulterede i hele 38 reservationer, så vi forventer, at de vil være meget eftertragtede, og der vil være en god efterspørgsel på ung­doms­bo­li­ger­ne.” 

En mangelvare
Slusebro ligger i kanalbyen Sluseholmen tæt på vandet. Her får beboerne mulighed for en dukkert, SUP-boards, kajakroning og andre van­dak­ti­vi­te­ter. Boligerne er ideelle for dem, der ønsker et moderne hjem i byen, tæt på vand og natur.

”Der er kommet god fart på boligmarkedet igen, hvor der især er rift om og mangel på passende lejeboliger blandt unge og singler. Antallet af især unge, der ønsker at bo i København, er hastigt stigende. Der er høj efterspørgsel, mens udbuddet halter en hel del efter. Mange unge og enlige vælger i stigende grad at bo til leje, da de ønsker mere fleksibilitet og frihed, og da det også i den periode kan være svært at købe bolig.”

”Det er et stort og eftertragtet projekt, som mange unge vil finde interessant – også pga. beliggenheden og de sociale aspekter. Vi er glade for at have fået ud­lej­nings­op­ga­ven og er overbeviste om, at det går stærkt med at få dem udlejet. Vi oplever generelt, at le­je­bo­lig­pro­jek­ter­ne bliver lukket relativt hurtigt lige nu, og det har også været tilfældet for lignende projekter i området. Vi står bl.a. for alle genudlejninger af de 800 lejligheder på Sluseholmen, så vi kender området enormt godt og ved, at der er stor efterspørgsel,” siger Alexander Danielsen, EDC Projekt Poul Erik Bech.

Lejlighederne starter fra en pris på 6.500 kr. pr. måned, og de første åbent-huse for alle interesserede begynder i den kommende tid. Læs mere om projektet på www.sluseholmen.dk

Hvis du er blevet nysgerrig på pro­jek­t­mar­ke­det i Danmark, så skal du måske kigge med her. Tilmeld dig og læs de seneste tal, tendenser og nyheder fra det danske in­ve­ste­rings­ejen­doms­mar­ked.

Læs Investor Fokus nu

Hvis du vil vide mere om projekt- eller in­ve­ste­rings­mar­ke­det i Danmark, så tilmeld dig vores Investor Fokus. Med Investor Fokus i hånden får du det store mar­kedsover­blik, dybdegående analyser og afgørende indsigter. 

Læs Investor Fokus

Alexander Danielsen  Projektleder og ejendomsmægler, EDC Projekt Poul Erik Bech
Telefon: +45 2479 9338
Mail: ada@edc.dk

Kontakt os

Stort, topmoderne kontordomicil eller flerbrugerhus skal bygges og udlejes i Skejby

En generel mangel på kon­tor­fa­ci­li­te­ter til større virksomheder i Aarhus og omegn betyder, at et nyt stort kon­tor­do­mi­cil­pro­jekt på samlet 13.055 m² i Skejby ved Aarhus er på tegnebrættet. På Hedeager 35 i Skejby, tæt på Aarhus Uni­ver­si­tets­ho­spi­tal, letbane og motorvej, opføres en ny og ambitiøs er­hverv­se­jen­dom med særlig appel til en eller flere større virksomheder. Byggeriet sættes i gang, så snart de første lejere er fundet og EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus er hyret til opgaven på vegne af et større aarhusiansk konsortium.

  • Aarhus
  • Kontor
Læs artikel

Salling Group har solgt Lollands Centret i Maribo på kun to måneder

Salling Group valgte efter mange års ejerskab at sætte Lollands Centeret i hjertet af Maribo til salg for et par måneder siden. Allerede mellem jul og nytår 2025 blev der sat blæk på papiret. Salget er formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Sydsjælland og køber er An Other Invest med Mads Landrok i spidsen, som allerede ejer et par andre indkøbscentre.

  • Lolland
  • Detail
Læs artikel

Stor de­tail­ud­lej­ning: NORMAL åbner 8. butik i hjertet af smilets by

Den populære detailkæde NORMAL fortsætter med at åbne butikker både herhjemme og i udlandet og kommer i 2026 til at runde 1.000 butikker i 10 lande. Nyeste skud på stammen er en meget synlig butik på den gamle, hyggelige håndværkergade Guldsmedgade i Aarhus. EDC Erhverv Poul Erik Bech har netop formidlet udlejningen og blækket er knap tørt, så åbningsdatoen er endnu ikke på plads.

  • Aarhus
  • Detail
Læs artikel