Bæredygtighed og ESG er blevet en fast del af ejen­doms­bran­chen

  • Bæredygtighed

Et af de helt store samtaleemner i ejen­doms­bran­chen pt er ESG og bæredygtighed. Det har længe været kendt at bygge- og ejen­doms­bran­chen er blandt de største udledere, idet byggeri og ejendomme står for ca. 40% af Danmarks samlede CO2-udledning. Derfor er bæredygtighed et tema, som ejen­doms­bran­chen er tvunget til at forholde sig til, da man ellers risikerer at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed mulige værditab.

Bæredygtighed er strøget direkte ind øverst på dagsordenen i ejen­doms­bran­chen, som følge af skærpede krav fra myndigheder og markedskræfter. Det betyder, at bæredygtighed er blevet en strategisk topprioritet for mange aktører i ejen­doms­bran­chen, særligt for pensionskasser og de store investorer. Det fortæller Frank Jensen, direktør og partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg:

”Bæredygtighed betyder meget for pen­sions­kas­ser­ne; for dem er det en forudsætning, at en ny ejendom er certificeret som bæredygtig. Det begynder også at betyde en del for andre større investorer, men foreløbig ikke så meget for de mindre investorer. Men det kommer det til. Det breder sig som ringe i vande, fx betyder nye EU-regler, at fi­nansvirk­som­he­der skal redegøre for deres udlån ud fra kriterier om bæredygtighed og klimaaftryk.”

Samtidig pointerer Frank Jensen, at investorer uden fokus på at optimere deres bæ­re­dyg­tig­heds­per­for­man­ce i ejendomme risikerer potentielt i fremtiden at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed muligt værditab på deres aktiver.

Det går den rigtige vej
I EDC Erhvervs årlige for­vent­nings­un­der­sø­gel­se, som er gennemført otte år i træk, og som havde svar fra over 1.700 be­slut­nings­ta­ge­re senest, tegner der sig også et billede af, at bæredygtighed er i fremdrift blandt ejen­domsak­tø­rer. Joseph Alberti, Head of Research hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, fortæller:

”Over halvdelen af respondenterne har svaret, at bæredygtighed spiller en rolle ift. deres nuværende in­ve­ste­rings­stra­te­gi. 28% af dem svarer, at bæredygtighed spiller en rolle af både økonomiske og ideologiske årsager – det tal var 21% sidste år. 31% svarer, at bæredygtighed spiller en rolle, enten fordi det økonomisk giver mening eller af ideologiske grunde.”

Han fortsætter: ”Knap 6 ud af 10 er villige til at betale mere for en bæredygtig ejendom, hvis beliggenhed, stand og cash-flow er det samme. Det er en stigning på 12 procentpoint fra sidste års undersøgelse, hvor 46% var villige til at betale mere. Derudover er der også en forventning om, at lejerne er klar til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet. I hvert fald vurderer halvdelen af de adspurgte, at lejerne er villige til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet,” siger Joseph Alberti.

Er du blevet nysgerrig?

I den seneste udgave af Market Insight stiller vi skarpt på bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen. Vi har talt med eksperter i bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen og arkitekter, som har stor erfaring med at energioptimere ejendomme.

Læs det nye Market Insight her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Vesterbro 101, 9000 Aalborg

912@edc.dk96 31 49 00

Nordjysk familie åbner moderne café i historiske lokaler på Strandvejen i Tornby

Marianne og Leif Mortensen har solgt lokalerne på Strandvejen 7 i Tornby, hvor de i otte år har drevet ”Morfars Køkken”. Efter en større transformation genåbner en nordjysk familie stedet 1. maj 2026 som en moderne café med fokus på godt bagværk, barista-kaffe, lækre brunch- og frokostal­ler­ke­ner og kolde fadøl. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vendsyssel har formidlet salget af de historiske lokaler på få måneder.

  • Nordjylland
  • Restaurant og Café
Læs artikel

Ejen­dom­s­kon­cern køber velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i offentligt udbud i Aalborg

EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af en yderst velbeliggende er­hverv­se­jen­dom i Aalborg i et offentligt udbud. Køber er en lokal, familieejet ejen­dom­s­kon­cern Stella5, som nu har navngivet er­hverv­se­jen­dom­men Brohuset, da den er placeret ved første række ned til vandet lige ved gang- og cykelbroen: Kulturbroen. An­ven­del­ses­mu­lig­he­der­ne er mange, men kommende lejere kommer til at afgøre, om det bliver et luksus­kon­tor­hus, sundhedscenter, fitnesscenter eller måske en kombination.

  • Investering
  • Aalborg
Læs artikel

Fremgang i antallet af transaktioner i 1. kvartal, men volumen halter efter

Nye tal fra Er­hvervs­mæg­ler­nes Branchedata viser, at transak­tions­vo­lu­men for 1. kvartal 2026 lander på 9,3 mia. kr. Det svarer til 66% af niveauet i samme periode sidste år, men ses der nærmere på tallene, peger udviklingen i en mere positiv retning. Antallet af transaktioner er steget med 11% i forhold til 1. kvartal sidste år. Det indikerer, at der godt gang i markedet på de små og mellemstore sager, mens de store transaktioner lader vente på sig.

  • Branchedata
  • Transaktionsvolumen
Læs artikel