Bæredygtighed og ESG er blevet en fast del af ejen­doms­bran­chen

  • Bæredygtighed

Et af de helt store samtaleemner i ejen­doms­bran­chen pt er ESG og bæredygtighed. Det har længe været kendt at bygge- og ejen­doms­bran­chen er blandt de største udledere, idet byggeri og ejendomme står for ca. 40% af Danmarks samlede CO2-udledning. Derfor er bæredygtighed et tema, som ejen­doms­bran­chen er tvunget til at forholde sig til, da man ellers risikerer at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed mulige værditab.

Bæredygtighed er strøget direkte ind øverst på dagsordenen i ejen­doms­bran­chen, som følge af skærpede krav fra myndigheder og markedskræfter. Det betyder, at bæredygtighed er blevet en strategisk topprioritet for mange aktører i ejen­doms­bran­chen, særligt for pensionskasser og de store investorer. Det fortæller Frank Jensen, direktør og partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg:

”Bæredygtighed betyder meget for pen­sions­kas­ser­ne; for dem er det en forudsætning, at en ny ejendom er certificeret som bæredygtig. Det begynder også at betyde en del for andre større investorer, men foreløbig ikke så meget for de mindre investorer. Men det kommer det til. Det breder sig som ringe i vande, fx betyder nye EU-regler, at fi­nansvirk­som­he­der skal redegøre for deres udlån ud fra kriterier om bæredygtighed og klimaaftryk.”

Samtidig pointerer Frank Jensen, at investorer uden fokus på at optimere deres bæ­re­dyg­tig­heds­per­for­man­ce i ejendomme risikerer potentielt i fremtiden at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed muligt værditab på deres aktiver.

Det går den rigtige vej
I EDC Erhvervs årlige for­vent­nings­un­der­sø­gel­se, som er gennemført otte år i træk, og som havde svar fra over 1.700 be­slut­nings­ta­ge­re senest, tegner der sig også et billede af, at bæredygtighed er i fremdrift blandt ejen­domsak­tø­rer. Joseph Alberti, Head of Research hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, fortæller:

”Over halvdelen af respondenterne har svaret, at bæredygtighed spiller en rolle ift. deres nuværende in­ve­ste­rings­stra­te­gi. 28% af dem svarer, at bæredygtighed spiller en rolle af både økonomiske og ideologiske årsager – det tal var 21% sidste år. 31% svarer, at bæredygtighed spiller en rolle, enten fordi det økonomisk giver mening eller af ideologiske grunde.”

Han fortsætter: ”Knap 6 ud af 10 er villige til at betale mere for en bæredygtig ejendom, hvis beliggenhed, stand og cash-flow er det samme. Det er en stigning på 12 procentpoint fra sidste års undersøgelse, hvor 46% var villige til at betale mere. Derudover er der også en forventning om, at lejerne er klar til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet. I hvert fald vurderer halvdelen af de adspurgte, at lejerne er villige til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet,” siger Joseph Alberti.

Er du blevet nysgerrig?

I den seneste udgave af Market Insight stiller vi skarpt på bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen. Vi har talt med eksperter i bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen og arkitekter, som har stor erfaring med at energioptimere ejendomme.

Læs det nye Market Insight her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Vesterbro 101, 9000 Aalborg

912@edc.dk96 31 49 00

Ikoniske Hotel Royal i Aarhus sat til salg for knap en halv mia. kr.

Et af Danmarks mest ikoniske hoteller, Hotel Royal i Aarhus, er netop sat til salg for knap en halv mia. kr. Det historiske hotel, der ligger centralt ved Store Torv tæt på Domkirken og Aarhus Teater, har i næsten to århundreder været et markant vartegn i byen og er en vigtig del af Smilets by hotel- og kulturliv. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus skal formidle salget af det historiske hotel, der for få år siden fik et markant løft og nu kategoriseres som et luksushotel.

  • Hotel
  • Aarhus
  • Investering
Læs artikel

Fremtidens boligbehov: Mindre boliger, flere seniorer og fortsat pres på de største byer

Hvordan kommer vi til at bo i fremtiden? Og hvor bør investorerne rette blikket hen? I EDC Erhverv Poul Erik Bechs årlige for­vent­nings­un­der­sø­gel­se kigger 1.800 respondenter ind i spåkuglen og svarer på, hvordan de mener, at demografi, urbanisering og ændrede præferencer vil forme fremtidens boligbehov. Undersøgelsen tegner et tydeligt billede: Efterspørgslen samler sig om mindre boliger, flere seniorboliger og fortsat markant interesse for de største byer – særligt København.

  • Fremtidens boligbehov
  • Forventninger til 2026
Læs artikel

Rekordmange ho­te­lover­nat­nin­ger sender hoteller på investorernes radar

Med 21.006.696 ho­te­lover­nat­nin­ger i 2025 – mere end en million flere end året før – har de danske hoteller leveret et historisk stærkt år. Samtidig blev der handlet hotelejendomme for næsten 6,5 mia. kr., svarende til 9% af den samlede transak­tions­vo­lu­men på det danske ejendomsmarked. Hotelsegmentet er dermed 2025’s absolutte højdespringer, men hotelfesten slutter ikke her, spår hoteleksperter hos EDC Erhverv Poul Erik Bech.

  • Hotel
Læs artikel