Bæredygtighed og ESG er blevet en fast del af ejen­doms­bran­chen

  • Bæredygtighed

Et af de helt store samtaleemner i ejen­doms­bran­chen pt er ESG og bæredygtighed. Det har længe været kendt at bygge- og ejen­doms­bran­chen er blandt de største udledere, idet byggeri og ejendomme står for ca. 40% af Danmarks samlede CO2-udledning. Derfor er bæredygtighed et tema, som ejen­doms­bran­chen er tvunget til at forholde sig til, da man ellers risikerer at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed mulige værditab.

Bæredygtighed er strøget direkte ind øverst på dagsordenen i ejen­doms­bran­chen, som følge af skærpede krav fra myndigheder og markedskræfter. Det betyder, at bæredygtighed er blevet en strategisk topprioritet for mange aktører i ejen­doms­bran­chen, særligt for pensionskasser og de store investorer. Det fortæller Frank Jensen, direktør og partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg:

”Bæredygtighed betyder meget for pen­sions­kas­ser­ne; for dem er det en forudsætning, at en ny ejendom er certificeret som bæredygtig. Det begynder også at betyde en del for andre større investorer, men foreløbig ikke så meget for de mindre investorer. Men det kommer det til. Det breder sig som ringe i vande, fx betyder nye EU-regler, at fi­nansvirk­som­he­der skal redegøre for deres udlån ud fra kriterier om bæredygtighed og klimaaftryk.”

Samtidig pointerer Frank Jensen, at investorer uden fokus på at optimere deres bæ­re­dyg­tig­heds­per­for­man­ce i ejendomme risikerer potentielt i fremtiden at få mindre attraktive lån, lavere lejeindtægter og dermed muligt værditab på deres aktiver.

Det går den rigtige vej
I EDC Erhvervs årlige for­vent­nings­un­der­sø­gel­se, som er gennemført otte år i træk, og som havde svar fra over 1.700 be­slut­nings­ta­ge­re senest, tegner der sig også et billede af, at bæredygtighed er i fremdrift blandt ejen­domsak­tø­rer. Joseph Alberti, Head of Research hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, fortæller:

”Over halvdelen af respondenterne har svaret, at bæredygtighed spiller en rolle ift. deres nuværende in­ve­ste­rings­stra­te­gi. 28% af dem svarer, at bæredygtighed spiller en rolle af både økonomiske og ideologiske årsager – det tal var 21% sidste år. 31% svarer, at bæredygtighed spiller en rolle, enten fordi det økonomisk giver mening eller af ideologiske grunde.”

Han fortsætter: ”Knap 6 ud af 10 er villige til at betale mere for en bæredygtig ejendom, hvis beliggenhed, stand og cash-flow er det samme. Det er en stigning på 12 procentpoint fra sidste års undersøgelse, hvor 46% var villige til at betale mere. Derudover er der også en forventning om, at lejerne er klar til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet. I hvert fald vurderer halvdelen af de adspurgte, at lejerne er villige til at betale mere for bæredygtige lejemål fremadrettet,” siger Joseph Alberti.

Er du blevet nysgerrig?

I den seneste udgave af Market Insight stiller vi skarpt på bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen. Vi har talt med eksperter i bæredygtighed i ejen­doms­bran­chen og arkitekter, som har stor erfaring med at energioptimere ejendomme.

Læs det nye Market Insight her

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Frank Jensen

Direktør, partner, ejendomsmægler, MDE

frje@edc.dk20 51 36 9258 58 75 72EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Vesterbro 101, 9000 Aalborg

912@edc.dk96 31 49 00

Investor Fokus Q4 2025

Årets sidste magasin er nu på gaden. I denne udgave af Investor Fokus kan du læse, at transak­tions­vo­lu­men for årets første 10 måneder allerede har oversteget niveauet for hele 2024. Du får også indblik i årets for­vent­nings­un­der­sø­gel­se, som peger på, at de positive takter fortsætter ind i 2026. Derudover kan du læse om et af Danmarks yngste slotte, der netop er sat til salg, om NEXT, som udbyder tre markante ejendomme, samt få et overblik over vores campingsager, hvor vi aktuelt har campingpladser til salg for knap en halv milliard kroner.

  • Investor Fokus
Læs artikel

CityFact: Status på er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det i landets fire største byer

CityFact giver et unikt indblik og omfattende områdespecifik viden om 17 danske byer og områder, heriblandt de fire største byer. Ejen­doms­mar­ke­det påvirkes af den demografiske udvikling, og derfor er lokal indsigt afgørende i et omskifteligt in­ve­ste­rings­mar­ked. Dyk ned i tallene fra København, Aarhus, Odense og Aalborg med information om bl.a. tomgang, lejeniveauer, afkastkrav, al­der­s­for­de­ling og be­folk­nings­ud­vik­ling.

  • CityFact
  • København
  • Aarhus
Læs artikel

Attraktiv ejen­doms­por­te­føl­je i Storkøbenhavn solgt efter 20 års ejerskab

Tre attraktive in­ve­ste­rings­ejen­dom­me i Storkøbenhavn har skiftet hænder efter at have været i sælgers besiddelse i 20 år. Den flotte ejen­doms­por­te­føl­je er beliggende i København NV, Søborg og Bagsværd og indeholder både bolig-, kontor-, detail-, og re­s­tu­ra­tions­le­je­mål. Frank Kristensen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Herlev har formidlet salget af de tre in­ve­ste­rings­ejen­dom­me, som er solgt til tre forskellige købere.

  • Investering
  • Storkøbenhavn
Læs artikel