Clausen Erhverv i Herning sælger sine aktiviteter til EDC Erhverv Poul Erik Bech

    I knap 15 år har Torben Clausen drevet Clausen Erhverv, hvor han har solgt og udlejet er­hverv­se­jen­dom­me i hele landet, dog primært Herning og omegn. Efter 57 år på ar­bejds­mar­ke­det er tiden kommet til at drosle ned og nyde sit otium. Derfor vil EDC Erhverv Poul Erik Bech pr. 1. september 2023 overtage alle igangværende sager.

    Den 1. september 2008 åbnede Torben Clausen sin selvstændige er­hvervs­mæg­ler­for­ret­ning Clausen Erhverv. Præcis 15 år efter er det blevet tid til at drosle ned, fortæller Torben Clausen:

    ”Jeg er blevet 74 år og har været på ar­bejds­mar­ke­det i 57 år, så det skulle jo ske før eller siden. Det har ikke været en nem beslutning, men af respekt for mine kunder vil jeg også gerne stoppe, mens jeg stadig er på toppen og har energien. Den energi vil jeg nu bruge på andre og nye ting, selvom det selvfølgelig er vemodigt at skulle dreje nøglen for sidste gang, når man har brugt 15 år på at opbygge er­hvervs­mæg­ler­for­ret­nin­gen ene mand.”

    ”Gennem de sidste år har jeg dog haft en rigtig fin dialog med folk fra EDC Poul Erik Bech, som jeg på den ene eller anden måde kender fra tidligere. Dialogen har været rigtig fin, og derfor er jeg også glad for at kunne tilbyde mine kunder, at de kan komme videre uden det store besvær hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, som vil annoncere og markedsføre mine sager efter den 1. september, samtidigt vil jeg fortsætte med at bruge mit netværk og henvise sager til dem fremover.”

    Markant styrkelse af Midtjylland
    EDC Poul Erik Bech er Danmarks største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­hed med 19 erhvervscentre og 80 boligbutikker. Poul Erik Bech siger: ”Vi har stor respekt for den måde, Torben Clausen har opbygget sin forretning over årene, og vi driver vores virksomheder ud fra mange af de samme værdier. Vi har haft en fin dialog og er glade for, at han har valgt os til at komme i mål med hans igangværende sager. Vi vil selvfølgelig gøre vores ypperste for at hjælpe hans kunder godt videre med salg eller udlejning og forhåbentlig servicere mange af hans faste kunder fremover.”

    Hernings ældste ejendomsmægler
    EDC Poul Erik Bech overtog EDC Niels Kofoed & Ib Schiermer i Herning i 2020, der både er et erhvervscenter og en boligbutik. Poul Erik Bech siger:

    ”Det er ingen hemmelighed, at det er en markant styrkelse af vores position i Herning og omegn. Vi har haft fint fat i markedet siden vi overtog Hernings ældste ejen­doms­mæg­ler­fir­ma i sommer 2020, men med tilføjelsen her vil det give os et pænt løft på markedsandele på vejen mod at blive markedsledende i Herningområdet. Udover at overtage de igangværende sager, har vi også indgået en aftale med Torben Clausen om, at han kan henvise både erhverv- og boligsager til os fremover.”

    ”Vi glæder os til at overtage salgs- og ud­lej­nings­op­ga­ver­ne efter sommerferien, og vores dygtige erhvervsteam i Herning med Michael Fænø og Terkel Præst Berthelsen som partnere og Poul Lundorff som er­hvervs­rå­d­gi­ver står klar til at løfte opgaven sammen med vores landsdækkende netværk af erhvervscentre,” siger Poul Erik Bech.

    Vil du vide mere?

    Hold dig opdateret på tendenser, nøgletal og nye er­hverv­se­jen­dom­me med EDC Erhvervs nyhedsbrev.

    Tilmeld nyhedsbrev

    Markant ejendom med sundhedshus i Risskov skifter lokale hænder

    En markant ejendom med granitsokkel og ka­rak­te­ri­sti­ske søjler, der til daglig huser Risskov Sundhedshus, er solgt. Sælger er Henrik Hofmann fra HH Ejendomme Risskov, der tilbage i 2012 opførte den herskabelige ejendom på Nordre Strandvej 124 i Risskov som kontor for sin an­lægs­gart­ner­virk­som­hed. Den knap 400 m² store er­hverv­se­jen­dom forbliver på lokale hænder, da den er solgt til et par fra nabovejen. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus har formidlet salget på kun 1½ måned og beretter om stor aktivitet på er­hverv­se­jen­doms­mar­ke­det i Aarhus.

    • Erhverv
    • Aarhus
    • Sundhed
    Læs artikel

    Solgt i offentligt udbud: Vejen Business College går fra skolebænke til skriveborde

    Efter fusionen med Vejen Gymnasium og HF har Vejen Business College solgt en 3.829 m² stor ejendom på Jyllandsgade 11 til K. Hansen Ejendomme, der vil etablere et nyt kontorhotel. Handelsskolen fraflytter ejendommen i slutningen af 2026, og fra årsskiftet forventes kon­tor­ho­tel­lets lejere at flytte ind. EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet har formidlet salget, der er sket i offentligt udbud.

    • Vejen
    • Offentligt udbud
    Læs artikel

    Industri Fokus Q1 2026

    Seneste udgave er Industri Fokus er ude nu. Få et aktuelt indblik i industri- og lo­gi­sti­ke­jen­doms­mar­ke­det, hvor priser og lejeniveauer forventes at holde sig stabile, og in­ve­ste­rings­ak­ti­vi­te­ten er højere end længe set. Du kan bl.a. læse om for­vent­nin­ger­ne til 2026, udviklingen på Avedøre Holme samt H&M's tidligere lager- og logistikcenter, der skal udlejes. God læselyst!

    • Industri Fokus
    Læs artikel