Dansk økonomi klarer sig bedre end frygtet og styrer mod blødere landing

  • Market Update
  • Markedstal

Et nyt Market Update er på gaden, og det viser, at dansk økonomi har klaret sig bedre, end man turde håbe. Dermed tyder meget på, at Danmark undgår en recession. Inflationen er stadig høj, men har været faldende siden efteråret 2022, og det ser ud til at fortsætte.

Dansk økonomi viser sig stærkere end forventet efter et par hårde år med coronapandemi, Ruslands invasion i Ukraine og høj inflation. Trods truslerne ser dansk økonomi ud til at undgå en recession og i stedet styrer mod en blød landing. Joseph Alberti, Head of Research hos EDC Erhverv Poul Erik Bech, fortæller:

“Dansk økonomi har klaret sig bedre end forventet og det tyder på, at Danmark kommer til at undgå en recession og får en blød landing ovenpå et par år, hvor økonomien har været udfordret. Inflationen er stadig høj, men det går i den rigtige retning, så vi er fortrøst­nings­fuld for fremtiden.”

Han fortsætter: ”Tilsvarende er for­bru­ger­til­li­den stigende efter at have nået et lavpunkt i oktober 2022. Siden er det gået opad og vi satser på, at for­bru­ger­til­li­den fortsætter den opadgående kurve. Det samme gør sig gældende for beskæftigelse, som også stiger og har gjort det siden marts 2021 – alt sammen positivt for dansk økonomi og i sidste ende ejen­doms­mar­ke­det, som stadig er påvirket af et meget lavt transak­tions­ni­veau sammenlignet med de sidste par rekordår.”

Ok mar­kedsak­ti­vi­tet
”De lysere tider med lavere inflation, fortsat stigende for­bru­ger­til­lid og beskæftigelse er med til at understøtte aktiviteterne blandt de er­hvervs­dri­ven­de. Transak­tions­ni­veau­et på især de store sager er lavt, men markedet er ikke dødt. Vi oplever ok aktivitet, særligt på lejemarkedet, hvor både detail, kontor, industri- og lo­gi­sti­ke­jen­dom­me stadig er i høj kurs. Uanset ejendomstype er der en historisk lav tomgang, som man dog må forvente vil stige svagt i de kommende kvartaler efter de lave forventninger til økonomien i 2023,” fastslår Joseph Alberti.

Investorer afventer
Trods dansk økonomi er sluppet nådigt gennem krisetiderne og der stadig er en ok aktivitet på markedet, er der særligt et område, som ikke kan følge med de øvrige ejendomstyper, fortæller Joseph Alberti:

”Markedet for in­ve­ste­rings­ejen­dom­me er stadig i stilstand. Det skyldes primært det kraftigt stigende renteniveau, som begyndte i starten af 2022. Dog er der tegn på, at en ren­testa­bi­li­se­ring er i gang, og samtidig er afkastkravene for flere ejendomstyper og flere geografiske områder steget svagt siden sidste kvartal, så det tyder på, at der så småt er en smule fremgang.”

Læs Market Update Q2

Dyk ned i de nyeste tal i Market Update Q2, hvor du kan finde detaljerede markedsdata på afkastkrav, lejeniveauer og ledighedsrater inden for bo­li­g­ud­lej­nings-, kontor-, detail- og in­du­stri­e­jen­dom­me.

Klik her

Samme fokus, stærkere platform og nye muligheder hos EDC Erhverv Poul Erik Bech

Efter flere år med Engel & Völkers Commercial i Danmark er Christian Metellus sammen med resten af teamet blevet en del af EDC Erhverv Poul Erik Bech. Overgangen giver en bredere platform, flere specialister og et stærkere nationalt setup – men fokus er uændret: Capital Markets, større bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me og ud­vik­lings­pro­jek­ter i København og omegn for danske og internationale investorer.

  • Capital Markets
  • København
Læs artikel

Fra leje til eje: Urban Partners frasælger boliger enkeltvis i to store københavnske boligprojekter

Grundet et lavt udbud og høj efterspørgsel på ejer­lej­lig­he­der er professionelle investorer begyndt at frasælge boliger enkeltvis. Den stigende interesse mærker de hos pro­jek­t­mæg­le­ren EDC Projekt Poul Erik Bech i København, der på vegne af Urban Partners skal formidle salget af to store boligprojekter, The Residence med 180 enheder på Enghave Brygge og Kalvebod Huse med 165 enheder i Ørestad. Lejligheder i disse projekter vil løbende blive solgt i takt med, at lejerne opsiger deres lejekontrakter.

  • Projekt
  • København
Læs artikel

Solgt off-market: Markant Aalborg-ejendom solgt uden at have været til salg

En af Aalborgs mest markante er­hverv­se­jen­dom­me har skiftet hænder – uden nogensinde officielt at være sat til salg. Tro­fæ­e­jen­dom­men på John F. Kennedys Plads 43, der gennem mere end 100 år har været kendt som Nykredits tidligere domicil i Aalborg, er netop solgt i en diskret off-market-handel, formidlet af EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg i en sel­skab­sover­dra­gel­se.

  • Aalborg
  • Investering
Læs artikel