EDC Erhverv Poul Erik Bech opruster med 8 nye RICS-medlemmer

Jørgen Jørgensen, MRICS Registered Valuer og direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech var med fra starten af RICS’ indtog i Danmark i 2011.
  • RICS

EDC Erhverv Poul Erik Bech blev i 2011 optaget som firmamedlem i RICS, hvor direktør Jørgen Jørgensen og ejer Poul Erik Bech var med som de første herhjemme. Mæg­ler­virk­som­he­den har i øjeblikket 12 RICS-medlemmer, og nu skal yderligere 8 medarbejdere på skolebænken, da flere og flere mægleropgaver bliver internationale og dermed skal leve op til de skarpeste internationale krav om etik, integritet og uafhængighed.

Jørgen Jørgensen, MRICS Registered Valuer og direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech siger: ”Vores internationale afdeling i EDC Poul Erik Bech med Helle Nielsen Ziersen i spidsen vækstede i 2022 med knap 60% i omsætning i forhold til året før. Samtidigt samarbejder vi bl.a. med en af verdens største ejen­doms­mæg­ler­virk­som­he­der Jones Lang LaSalle (JLL), så vi får flere og flere internationale opgaver. På de store internationale opgaver er det nærmest et krav at være RICS-certificerede.”

JLL omsatte i 2021 for mere end 140 mia. kr. og har 91.000 medarbejdere i over 80 lande, og EDC Poul Erik Bech er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed med 19 erhvervscentre, mere end 80 boligbutikker og 600 medarbejdere.

Jørgen Jørgensen fortsætter: ”De mange internationale opgaver er altså grunden til, at vi opruster så massivt og bliver ved med at være en af de danske virksomheder med absolut flest RICS-certificerede medarbejdere. Men at det nu bliver hele nye 8 medarbejdere, der skal på skolebænken i år skyldes nu mest Corona, hvor det hele har stået lidt stille.”

Højere kva­li­tets­sik­ring
De 8 medarbejdere i EDC Erhverv Poul Erik Bech er med i tre kategorier: Commercial Real Estate, Valuation og denne gang bliver 2 medarbejdere indenfor Research & Analyse også en del af RICS, så det er ikke længere kun ejen­doms­mæg­le­re – og primært valuarer, der gennemgår uddannelsen.

Jørgen Jørgensen siger: ”Vi gør det for at sikre en endnu højere kva­li­tets­sik­ring i alt vores arbejde, og især på vur­de­rings­si­den, hvor jeg selv er direktør. Her har vi siden 2011 gjort meget ud af det, så det er både en måde at arbejde mere ensartet og at leve op til at følge de skarpeste internationale krav om etik, integritet og uafhængighed.”   

Jørgen Jørgensen, MRICS Registered Valuer og direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech var med fra starten af RICS’ indtog i Danmark i 2011.

Vil du vide mere?

Hold dig opdateret på tendenser, nøgletal og nye er­hverv­se­jen­dom­me med EDC Erhvervs nyhedsbrev.

Tilmeld nyhedsbrev

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

Jørgen Jørgensen

Senior Director, MRICS, Head of Valuation

jjo@edc.dk58 58 87 25EDC Erhverv Poul Erik Bech

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Bremerholm 29, 1069 København K

114@edc.dk33 30 10 00

Stor lager- og pro­duk­tions­e­jen­dom på 13.669 m² udlejes af Salling Group

Salling Group udbyder nu en markant lager- og pro­duk­tions­e­jen­dom på Industribuen 2 i Ishøj til leje. Ejendommen omfatter i alt 13.669 m² og består af 13.105 m² la­ger­fa­ci­li­te­ter og 564 m² kontor- og ad­mi­ni­stra­tions­a­re­a­ler. EDC Erhverv Poul Erik Bech Herlev står for udlejningen af ejendommen, som er beliggende i et af Vestegnens mest efterspurgte er­hvervs­om­rå­der.

  • Ishøj
  • Industri
Læs artikel

Fra tegnebræt til investering: Bo­li­g­ud­vik­lings­pro­jekt i Aalborg sat til salg

En markant bo­li­g­ud­vik­lings­mu­lig­hed i Aalborg er netop kommet på markedet. Bolig Himmerland har sat en samlet projektejendom til salg i Vejgaard, hvor køber får mulighed for at overtage et projekt med lokalplan til ca. 2.100 m² boligbyggeri, fordelt på 35 lejligheder og 14 p-pladser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Aalborg skal formidle salget af pro­jek­te­jen­dom­men.

  • Aalborg
Læs artikel

Arkitektskole i hjertet af Aarhus bliver til private oaser med unikke byhuse

Den tidligere arkitektskole ved Nørreport i Aarhus C skal ombygges til eksklusive byhuse med private haver og tagterrasser. Bygherre, Kim Branick, ønsker at bevare frem for at rive ned. Projektet med navnet Refugium forventes klar til indflytning i starten af 2027 og EDC Projekt Poul Erik Bech skal formidle salget af de unikke og eksklusive boliger.

  • Aarhus
  • Projekt
Læs artikel