EDC Erhverv Poul Erik Bech styrker indsatsen i Trekantområdet: Erfaren vejlenser tiltræder som ny direktør

  • Trekantområdet

Henrik Troelsen (59) er netop tiltrådt som ny direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet. Henrik er vejlenser helt ind til benet, og udover at han er født og opvokset i byen, har han også en lang fortid som erhvervsmægler i området. Henrik Troelsen vil bl.a. stå i spidsen for at koordinere den samlede drift, så de to erhvervscentre i Kolding og Vejle kan spille hinanden gode, og sammen styrke indsatsen i hele Trekantområdet.

Ved årsskiftet tiltrådte Henrik Troelsen som direktør i EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet. Henrik Troelsen er uddannet inden for bankverdenen, men har knap 25 års erfaring som erhvervsmægler i Trekantområdet med en lille afstikker for nyligt. Han glæder sig til at vende tilbage til arbejdet med er­hverv­se­jen­dom­me, fortæller han:

"Jeg er rigtig glad for at vende tilbage som erhvervsmægler efter halvandet års afstikker til Universal Ejendomme. Jeg er rigtig glad for muligheden for at blive en del af EDC Erhverv Poul Erik Bech Trekantområdet, og som direktør være med til at skabe en synergi mellem de to erhvervscentre i Vejle og Kolding. Jeg har store ambitioner, og jeg er stadig sulten efter at levere de bedst mulige resultater og den bedste service til kunderne."

"Jeg glæder mig til at blive en del af virksomheden og nyde godt af samarbejdet mellem de forskellige afdelinger på tværs af landet. Jeg er born and raised i Vejle, så jeg kender byen og området som var det min egen bukselomme. Mit håb er, at min erfaring og mit kendskab til området kan være med til at sætte yderligere skub i tingene, så vi i fællesskab kan vækste i Trekantområdet," siger Henrik Troelsen.

Synergi i Trekantområdet
Tidligere har de to erhvervscentre i Kolding og Vejle været drevet mere eller mindre særskilt med hver sit personale og hver sit markedsområde, men nu skal Henrik Troelsen bidrage til en koordineret indsats i Trekantområdet, så de to erhvervscentre styrker deres samarbejde.

Henrik Troelsen fortæller: "Det er et rigtig spændende tidspunkt, at jeg bliver en del af EDC Poul Erik Bech med et yderligere fokus på samarbejdet mellem de to erhvervscentre i Kolding og Vejle. Jeg har tidligere arbejdet med Trekantområdet som mit primære arbejdsområde, så jeg glæder mig til at være med til at blive en del af teamet og ser frem til samarbejdet med Preben Balle fra Kolding, Arne Kristensen fra Vejle og det øvrige team, så vi sammen står endnu stærkere i Trekantområdet."

Poul Erik Bech siger: "Vi er rigtig glade for at byde velkommen til Henrik Troelsen som ny direktør i Trekantområdet. Henrik kommer med en rigtig god erfaring og kender området særdeles godt, så det er en stærk kapacitet, vi har fået ombord på holdet. Han besidder de rette kva­li­fi­ka­tio­ner, der kan være med til at øge vores mar­kedspo­si­tion i Trekantområdet. Vi glæder os meget til at følge Henrik Troelsen og resten af vores dygtige team i Trekantområdet og forventer desuden at udvide med endnu en erhvervsmægler i den nærmeste fremtid," slutter Poul Erik Bech.

National mæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både de lokale, nationale og internationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig, uanset om du skal købe, sælge, leje eller udleje.

EDC Erhverv Poul Erik Bech

Jernbanegade 25, 6000 Kolding

603@edc.dk76 33 80 10

Hotel i Ebeltoft solgt til selskabet bag Rains som åbner premium designhotel

Fonden for Ebeltoft Idræts- og Kulturcenter (EBIC) har solgt ejendommen som husede Hotel Toppen til selskabet bag det aarhusianske mode og livsstils regntøjsmærke Rains pr. 1. april 2026. EDC Erhverv Poul Erik Bech har formidlet salget af hotellet i naturskønne Nationalpark Mols Bjerge. Det bliver et premium designhotel, som bliver en del af Rains spændende designunivers.

  • Hotel
  • Aarhus
Læs artikel

Udlejning af 107 moderne boliger i Søagerhusene i Smørum starter

Snart får Smørum 107 nye boliger på Råbrovej 20, hvor Søagerskolen tidligere lå. Søagerhusene er opført med respekt for områdets historie, og bl.a. bliver skolens gamle gymnastiksal bevaret som aktivt samlingspunkt for beboerne. Ambitionen er at hæve overliggeren for nybyggeri med arkitektur og materialer i høj kvalitet. Udlejningen starter op den 6. april, og de første beboere forventes at flytte ind 1. august 2026. EDC Projekt Poul Erik Bech er valgt til at stå for udlejningen.

  • Projekt
Læs artikel

Eduplay har vokseværk: Flytter til nyt Odense-domicil med stor indendørs legeplads

En odenseansk virksomhed Eduplay flytter sit domicil fra Cikorievej til Rolundvej, hvor de mere end fordobler antallet af m². Den nye adresse vil rumme kontor, lager, produktion, snedkeri og et 1.000 m² showroom med indendørs legeplads til glæde for skoler, institutioner, pa­tient­for­e­nin­ger og sportsklubber. De forventer at slå dørene op til åbningsfest i september 2026. EDC Erhverv Poul Erik Fyn har formidlet udlejningen på vegne af et søskendepar fra Odense, som har flere ejendomme til salg og leje i området.

  • Kontor
  • Odense
Læs artikel